Kabe'nin Kuzeyinde Bulunan Hava Alanına Füzeli Saldırı

Kabe'nin kuzeyinde bulunan Abha Hava alanına Yemenli direnişçi Husiler tarafından füzeli saldırı düzenlendi. Kabe'nin Kuzeyinde Bulunan Hava Alanına Füzeli Saldırı

Kabe'nin Kuzeyinde Bulunan Hava Alanına Füzeli Saldırı
Suudi arabistan havaalanına füzeli saldırı

Yemen'in Direniş hareketi olarak bilinen Husiler Suudi Arabistan'daki Abha Havalimanı'na seyir füzesiyle saldırı düzenledi, Saldırının bugün sabah saatlerinde gerçekleştirildiği bildirildi.
Suudilerin henüz onaylamadığı saldırı, Riyad'ın başkent Sanaa da dahil olmak üzere Yemen'in büyük bir kısmını kontrol eden İran-bağlantılı grup tarafından füzenin ateşlendiğini ve 2 uçağı ele geçirdiklerini bidirdi.

Resmi Suudi haber Ajansı (SPA), Suudi hava savunma kuvvetlerinin Pazartesi günkü krallığın güneyindeki Hamis Mushait'i hedef alan ve hiçbir hasar veya zayiat vermeden iki uçağı ele geçirdiğini söyledi.

İsyancılar, Khamis Mushait yakınındaki King Khalid hava üssünü hedef aldıklarını söyledi.

Suudi-Emidî koalisyonu, Hacıların kuzeyindeki Yemen ilindeki Hacî mevkilerinde hava saldırılarını yoğunlaştırdığı için saldırılar gerçekleşti .

İsyancılar, Şii iktidarı İran ile Suudi Arabistan'ın ana müttefiki olan Birleşik Devletler arasındaki gerginliklerin ardından krallığa drone ve füze saldırıları düzenlediler. 

Koalisyon, geçtiğimiz ay, Suudi hava kuvvetlerinin Yemen ile güney sınırına yakın olan Jizan havaalanını hedef alan Houthi isyancıları tarafından düzenlenen bomba yüklü bir insansız hava aracını düşürdüğünü belirtti.

Suudi Arabistan'daki iki petrol pompa istasyonu, Mayıs ayında Houthi dronları tarafından hedeflendi ve Houthis'in drone yeteneklerinde belirgin bir sıçrama olduğunu vurgulayan küçük tedarik aksaklıklarına yol açtı.

Suudi liderliğindeki koalisyon, Mart 2015'te, Husiler tarafından iktidara zorlanan Cumhurbaşkanı Abd-Rabbu Mansour Hadi'nin desteğiyle Yemen'de araya girdi.

O zamandan beri, çatışma, çoğu sivil olmak üzere on binlerce insanı öldürdü, yardım ajanslarına göre.

Birleşmiş Milletler’in dünyanın en kötü insani krizi olarak nitelendirdiği şeyi, nüfusun üçte ikisinden fazlasının 24,1 milyonu ile yardıma ihtiyacı olanları tetikledi.