İstanbul Sözleşmesi Hem Ailesini Hemde Hayatını Yaktı

Hatay Valiliği önünde bir vatandaş üzerine benzin döküp kendisini ateşe vermekle tehdit etmişti. Olay yerine Hatay Emniyet Müdürü ve Vali Özel Kalem Müdürü gelerek vatandaşı ikna etmeye çalıştıysa da adamın kendini yakmasına engel olamadı. İstanbul sözleşmesi mağduru ve evden uzaklaştırma aldığı belirtilen adam hem işsizlik hemde evden uzaklaştırma cezalarından dolayı bunalıma girdiği belirtildi.

İstanbul Sözleşmesi Hem Ailesini Hemde Hayatını Yaktı
İstanbul Sözleşmesi Hem Ailesini Hemde Hayatını Yaktı

Hatay Valiliği önünde bir vatandaş üzerine benzin döküp kendisini ateşe vermekle tehdit etmişti. Olay yerine Hatay Emniyet Müdürü ve Vali Özel Kalem Müdürü gelerek vatandaşı ikna etmeye çalıştıysa da adamın kendini yakmasına engel olamadı. İstanbul sözleşmesi mağduru ve evden uzaklaştırma aldığı belirtilen adam hem işsizlik hemde evden uzaklaştırma cezalarından dolayı  bunalıma girdiği belirtildi.

Hatay Valilik binası önüne gelerek intihar girişiminde bulunan bir vatandaş, uzun süre ikna edilmeye çalışıldı. Olay yerine Hatay İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz ve Valilik Özel Kalem Müdürü olay yerine gelip intihar girişiminde bulunan Adem Yarıcı'yı ikna etmeye çalıştı. uzun süren iknaçabalı sonuç vermedi ve Adem Yarıcı, elindeki çakmağı ateşleyerek kendini yaktı. 

Bir anda aev alan Yarıcı, etrafta bulunan esnaf ve Valilik personelinin hazır bulundurduğu yangın söndürme tüpleri ile müdahale etti. 

Vucudunda ağır yanıklar oluşan ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Yarıcı, burada geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Yarıcı'nın eşinden boşandığı ve iki çocuk babası olduğu, mahkeme tarafından kamuoyu tarafından "İstanbul Sözleşmesi" olarak bilinen 6284 sayılı yasa gereği evden uzaklaştırma cezası aldığı işsiz olduğu ve bu nedenle bunalım geçirerek hayatına kıydığı belirtildi. 

Olay ile ilgili sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Şanlıurfalı iş adamı İbrahim Asoğlu Hepimiz Suçluyuz dedi.

Asoğlunun sosyal medya paylaşımı

"HEPİMİZ SUÇLUYUZ hani müslümanız ya komşusu açken tok yatan bizden deyildir işte biz Müslümıyız diye sorgulamamız gerekiyor
Hatay Valiliği önünde bu sabah saatlerinde kendisini ateşe veren vatandaş kaldırıldığı hastanede kalp krizi geçirerek vefat etti. Valilikten yapılan açıklamada 2 çocuğu bulunan vatandaşın, sosyal hizmetlerden destek aldığı, çocuklarının da şartlı eğitim ve sağlık hizmeti aldığı vurgulandı. Vatandaşın, hakkında uzaklaştırma cezası bulunduğu ve eşinden boşandığı belirtildi. 6284 sayılı yasanın yuvaları bozmakla birlikte insanların hayatını ters yüz ettiği bir kez daha ortaya çıktı.

2020-02-07 21:40:00
6284 zulmü önce yuvasını sonra hayatını yaktı!"