İşsiz Sayısı 6 Milyonu Bulan Türkiye'de 7400 Suriye'li Kamuda İstihdam Edilecek

İŞKUR genel Müdürü Cafer Uzunkaya katıldığı bir programda açıkladığı projede 14 bin 800 kişi kamuda istihdam edilecek, söz konusu projede istihdam edilecek kişilerin yarısı 7 bin 400 kişi suriyeli bir o kadar Türk vatandaşı istihdam edileceği belirtildi.

İşsiz Sayısı 6 Milyonu Bulan Türkiye'de 7400 Suriye'li Kamuda İstihdam Edilecek
İşsiz Sayısı 6 Milyonu Bulan Türkiye'de 7400 Suriye'li Kamuda İstihdam Edilecek

İŞKUR genel Müdürü Cafer Uzunkaya katıldığı bir programda açıkladığı projede 14 bin 800 kişi kamuda istihdam edilecek, söz konusu projede istihdam edilecek kişilerin yarısı 7 bin 400 kişi Suriye'li bir o kadar Türk vatandaşı istihdam edileceği belirtildi.

Türkiye İş Kurumu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Dünya Bankası ortak bir istihdam projesinde buluşuyorlar.

Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi adıyla başlatılacak proje ile Suriyeliler ile Türk vatandaşlarına kamuda iş imkanı sağlanacak. Belirli bir süre devam edecek projeye dair detayları İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya aktardı. 

7 Bin 400 Suriye'li Kamuda İstihdam Edilecek

Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi kapsamında açılış toplantısı gerçekleştirildi. Ankara'da organize edilen toplantı kapsamında proje hakkında bilgi verildi. İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya yapmış olğu konuşmasında söz konusu proje için tüm hazırlık evrelerinin tamamlandığını duyurdu. Bu proje ile 14 bin 800 personel alınacağını ifade eden Cafer Uzunkaya bu sayının 7 bin 400'ünün Türk vatandaşı, 7 bin 400'ünün ise Suriyelilerden oluşacağını ifade etti.

 


Projenin bazı pilot şehirler için hayata geçirleceği bilgisini veren Cafer Uzunkaya Suriyelilerin bulunduğu İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep'te bu programın etkin şekilde uygulanacağını söyledi. 30 ay sürecek ve 2021 yılında sona erecek proje ile katılımcılara dil eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri verilecek. 

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya'nın Açıklaması

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya projeye dair açıklamasında, İŞKUR tarafından sunulan işbaşı eğitim programlarından, mesleki eğitim kurslarından, girişimcilik eğitim programlarından bir yıl içinde 500 bin kişinin faydalandığını ifade ederek konuya bağlantılı olarak şu ifadeleri kullandı. 

"2017’de İşbaşı Eğitim Programlarımıza katılanların yüzde 91,6’sı bir yıldan uzun süredir istihdamdadır. Yani her yüz kişiden 92'si bir yıldan daha uzun süre istihdamda kalmaktadır. Kurumumuz, çok önemsediği İstihdam Destek Projesini maksadına uygun şekilde gerçekleştirecektir. Hem Suriyeli kardeşlerimizin hem de Türk vatandaşlarımızın bu projeden istifade etmesini sağlayacağız."

Türkiye İş Kurumu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Dünya Bankası'nın ortak olarak yürüttüğü proje Suriyeliler ile Türk vatandaşları için başlatılıyor. Proje ile , Suriyeli sığınmacıların ve Türk vatandaşlarının aktif işgücü programlarından faydalandırılarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması, İŞKUR’un kurumsal kapasitenin ve çalışma izinleri altyapısının geliştirilmesi amaçlanıyor. 

Proje ile 7 bin 400 Suriyeli ile 7 bin 400 Türk vatandaşı istihdam edilecek. 

 

Projeye Tepki Geldi

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ sosyal medya hesabından yapmış olduğu bir paylaşım ile projeye tepki gösterdi. İşte o paylaşım;

Proje hakkında konuşan vatandaşlar "İnsanımız evine götürecek ekmek bulamazken işsizlikten babalar evlatlarına ve canlarına kıyarken daha dün atanamayan gencecik bir öğretmen kızımız atanamadığı için canına kıyarken geçici sığınma için ülkemize gelmiş Suriye'lileri istihdam etmek neyin kafasıdır bu nasıl bir düzen" diye verilen karara isyan ettiler.