IŞİD Lideri Neden Türkiye Sınırının 2 Km Ötesinde Bulundu

ABD'nin eski IŞİD ile mücadele temsilcisi : "Türkiye'nin açıklaması gereken bazı şeyler var. Bağdadi, Suriye'nin doğusunda veya Irak'ın batısındaki geleneksel bölgelerde değil, Türkiye sınırından birkaç kilometre uzakta, Türkiye'nin 2018 başından beri askeri gözlem noktalarıyla koruduğu İdlib'de bulundu" dedi.

IŞİD Lideri Neden Türkiye Sınırının 2 Km Ötesinde Bulundu

ABD'nin eski IŞİD ile mücadele temsilcisi : "Türkiye'nin açıklaması gereken bazı şeyler var. Bağdadi, Suriye'nin doğusunda veya Irak'ın batısındaki geleneksel bölgelerde değil, Türkiye sınırından birkaç kilometre uzakta, Türkiye'nin 2018 başından beri askeri gözlem noktalarıyla koruduğu İdlib'de bulundu" dedi.

 

Brett McGurk'ün  "Bağdadi'nin ölümü Suriye'de neyi kaybettiğimizi vurguluyor" adlı makalesi ile Bağdadi olayına değindi.

McGurk makalesinde, Bağdadi'nin öldürülmesinin müjdeli bir haber olarak gördüğünü vurguladı.

ABD'nin eski IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi, sınırın bu kadar yakınında öldürülmesinde bir şaibe olduğuna  değiniyor

Makalesinde çarpıcı olarak şunları söyledi

"Türkiye'nin açıklaması gereken bazı şeyler var. Bağdadi, Suriye'nin doğusunda veya Irak'ın batısındaki geleneksel bölgelerde değil, Türkiye sınırından birkaç kilometre uzakta, Türkiye'nin 2018 başından beri askeri gözlem noktalarıyla koruduğu İdlib'de bulundu. ABD'nin, sınırın hemen diğer tarafında bulunan NATO müttefiki Türkiye yerine yüzlerce kilometre uzaklıktaki Irak'tan kalkarak böyle bir operasyonu yapması da çok şey anlatıyor. ABD'nin operasyonu Türkiye'ye haber vermediği, yalnızca sınırına yaklaştığında bildirimde bulunduğu söyleniyor. Bu, ABD'nin Rusya ve Suriye gibi devletlere karşı tutumuyla aynı.

"İdlib dünyanın en büyük terörist cenneti oldu. Suriye'ye gelen yaklaşık 40 bin yabancı savaşçının çoğu Türkiye üzerinden kuzey doğu Suriye'ye geldi. Bölgenin çoğu bugün El Kaide'nin Suriye'deki resmi ortakları tarafından kontrol ediliyor ve Türkiye ile sınır ticaretinden, Türkiye destekli muhaliflerle karşılıklı bir fayda ilişkisinden besleniyor. Şimdi bu bölgenin, dünyanın en çok aranan teröristine, ailesiyle birlikte saklanabileceği kadar konukseverlik gösterdiğini biliyoruz."

Brett McGurk, makalesinde ayrıca, ABD'nin Suriye'de istihbarat bilgisi için Türkiye'ye değil YPG'ye (SDG) başvurmak zorunda kaldığını dile getirdi.

McGurk, ABD'nin Türkiye'nin desteğiyle IŞİD karşıtı bir güç kurmayı hedeflediğini lakin hem Obama hem de Trump yönetimlerinin Türkiye destekli güçleri radikallerle güçlerle birlikte görmesi nedeniyle bunun yapılamadığını belirtti.

ABD'nin eski IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi ayrıca bu nedenle "Türkiye'nin, desteklediği radikal güçlerle SDG'ye saldırmasına izin vermenin" bir geri adım olduğunu savundu.

 

 

 

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Haberlerimiz

 

 

Davutoğlu'ndan Mühür Yorumu / Bunlar Bize Çadırı Bile Çok Görürler

Uzun süreden bu yana parti kurma çalışmalarını sürdüren Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, İstanbul il Başkanlığı için tutulan binanın mühürlenmesi ile ilgili konuştu. Davutoğlu, arkadaşlarıma elinizi çabuk tutun yoksa bunlar bize çadırı bile çok görürler dedi

 

Erdoğan'ın Verilerini İnceleyen SGK Memurlarına Hapis

Trabzon Trabzon Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğünde veri hazırlama bölümünde çalışan 5 memur, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aile kayıt bilgilerini sorguladığı gerekçesiyle, savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. 

 

Uluslararası Görüşme Şanlıurfa'da Yapılabilir

120 saatlik sürenin bitimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu sürenin bitiminde çekilme olmazsa harekatın kaldığı yerden devam edeceğini bildirdi. Macron, Merkel, Johnson ile bir Suriye görüşmesi yapılırsa bu görüşme Şanlıurfa, Gaziantep veya İstanbul'da yapılacağını söyledi. 

Stratejik Müttefik Yine Tehdit Etti / Gerekirse Askeri Güç Kullanmaktan Çekinmeyeceğiz

Türkiye'de her darbenin ve neredeyse her ekonomik ve sosyal krizin altından bir şekilde paçası görünen ABD buna rağmen yöneticilerimiz tarafından her defasında daha güçlü şekilde stratejik müttefiklik vurgusu yapıldı. ABD'de ise önce mektup ile başlayan hadsiz ve küstah açıklamalar bu defa da daha ileri gidilerek askeri müdahaleyi gündeme getirerek alenen Türkiye'yi tehdit etmekten çekinmedi.Akçakale'de Bir Eve Roketli Saldırı Gerçekleşti►

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde bir eve roketli saldırı gerçekleşti. Pencereye isabet eden roket duvarla birlikte pencereyi yıktı. Roketin etkisiyle 1 kişi yaralandı.