İran Cumhurbaşkanı: Birleşmiş Milletler Toplantısına Katılmamızı İstemiyorlar

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurul toplantısına katılmak için gideceği New York ziyareti öncesinde Tahran Mehrabad Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu

İran Cumhurbaşkanı: Birleşmiş Milletler Toplantısına Katılmamızı İstemiyorlar

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin İran heyetini New York’ta istemediğini ancak kendilerinin BM Genel Kurulu toplantısına katılma konusunda ısrarcı olacaklarını ifade ederek, “ABD’liler BM’de bulunmamızı, konuşma yapmamızı istemiyor. Doğruları dile getirmemizden korkuyorlar” dedi.

İran’ın sunacağı Hürmüz barış planı ile Tahran yönetiminin bölgede barıştan yana olduğunun anlaşılacağını söyleyen Ruhani, plana tüm Körfez ülkelerini dahil etmek istediklerini belirterek, “Bu plana Basra Körfezine ve Hürmüz’e kıyısı olan tüm ülkeler davet edilecek ve bölgede güvenlik işbirliğinin faaliyete geçmesi için BM’de bu plana davet edilecek" ifadelerini kullandı. 
Hiçbir ülkenin dışarıdan bölge için barış planı sunamayacağını vurgulayan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “ABD 2001 yılından bugüne kadar bölgede bulunmakta ancak hiçbir zaman bölgede güvenlik oluşturamadı” şeklinde konuştu. 

ABD’nin İran heyetini New York’ta istememesine rağmen kendilerinin BM toplantısına katılmada ısrarcı olacaklarını söyleyen Ruhani, “BM’ye gidip orada konuşacağız. Çünkü biz akıl ve mantık ehliyiz” dedi.