Irak'tan Türkiye'ye Ambargo / En Çok Şanlıurfa Etkileniyor 

Irak Türkiye'nin ürünlerine yasak getirmeye devam ediyor, Şanlıurfa'dan Irak'a ihraç edilen yumurtadan sonra Şehriye ve Makarna'da yasaklandı. 

Irak'tan Türkiye'ye Ambargo / En Çok Şanlıurfa Etkileniyor 

Türkiye-Irak arasındaki ticari engellerin kaldırılmasına yönelik temaslar sürdürülürken Irak'tan ihracata yönelik bir engel kararı daha geldi. Mayıs ayında yumurta, Haziran ayı itibariyle de içecek ve dondurma ithalatına yasak getiren Irak, şimdi de Türkiye'den yapılacak sofralık tuz, şehriye türleri ve makarna çeşitlerinin yasaklandığına dair tebliğ yayınladı.

İthalat Yasağı 1 Yıl Devam Edecek 

Dünya gazetesinden Burçak Göral'ın haberine göre; Irak Bakanlar Kurulunca alınan kararın 60 günün ardından yürürlüğe gireceği ve bir yıl yürürlükte kalacağı bildirildi.

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Kadir Küllahçıoğlu, Bağdat'ın aldığı kararla birlikte Irak'a makarna ihracatının tamamen durdurduğunu vurgulayarak, kararın sebeplerinin Türkiye-Irak arasında devam eden gergin siyasi ilişkiler ve Irak'ta kurulan makarna fabrikalarıyla yerli üretimi yaygınlaştırma çabası olduğunu söyledi.