İmamoğlu, Durdurma Kararı Sonrası İBB'de 2 İhaleyi İptal Etti

23 Haziran Seçimleri sonrası mazbatasını alarak göreve başlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Perşembe günü verdiği bir talimatla Büyükşehir bünyesinde yapılacak bütün ihale, doğrudan temin ve kiralama gibi faaliyetlerin tamamının dondurulması talimatını vermişti. Bugün yapılan açıklamada KİPTAŞ ve Ağaç A.Ş gibi belediyenin iştirakleri olan şirketlerin ihalelerinin iptal edildiği duyuruldu.

İmamoğlu, Durdurma Kararı Sonrası İBB'de 2 İhaleyi İptal Etti
İmamoğlu, Durdurma Kararı Sonrası İBB'de 2 İhaleyi İptal Etti

23 Haziran Seçimleri sonrası mazbatasını alarak göreve başlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Perşembe günü verdiği bir talimatla Büyükşehir bünyesinde yapılacak bütün ihale, doğrudan temin ve kiralama gibi faaliyetlerin tamamının dondurulması talimatını vermişti.

Bugün yapılan açıklamada KİPTAŞ ve Ağaç A.Ş gibi belediyenin iştirakleri olan şirketlerin ihalelerinin iptal edildiği duyuruldu.

 

Önce Bütün İşlemlerin Donduruluması Talimatı Verildi

İBB'deki mali tabloyu incelemek ve denetim altına almak için yeni seçilen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kurumun günlük rutin işlerini aksatmayacak ihale, doğrudan temin, personel alımı, araç kiralama, alım-satım, gayrimenkul kiralama işleri durdurulmuştu.

İhalelerin durdurulmasına ilişkin İBB Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanlığı, Yazı İşleri Müdürlüğünce 1 Temmuz 2019 tarihinde bir tebliğ yayımlandığı ortaya çıktı. Tebliğ ile İBB, bağlı kuruluşlar ve iştirakleri tarafından yapılacak ihalelerin ikinci bir talimata kadar durdurulması kararı alındı. Bu karar doğrultusunda da bugüne dek 2 ihale iptal edilmiş durumda.

 

,İptal Edilen İhaleler KİPTAŞ ve Ağaç A.Ş'ye Ait İşler Oldu

İptal edilen ihalelerden biri İBB şirketi KİPTAŞ'ın Gaziosmanpaşa Küçükköy'de 6 dönümlük arazide yapılan Yunus Emre Camii'nin kalan işlerinin tamamlanması için açtığı ihale oldu. 10 Temmuz'da düzenlenecek ihale, 4 Temmuz tarihinde iptal edildi. Diğer ihale de yine İBB şirketi Ağaç A.Ş'ye ait. İstanbul Ağaç A.Ş'nin toplam 3 adet jenaratör almak için 4 temmuz günü düzenleyeceği ihale, 3 Temmuz günü 1 Temmuz 2019 tarihli tebliğ doğrultusunda iptal edildi.