Hollywood'un Gerçekçi Olmayan Tasvirleri Kadınların Cinsel Hayatını Nasıl Zarar Vermektedir?

“Fifty Shades of Gray” gibi filmlerden “Pretty Woman” a, büyük ekranda seks anlatımı, yatak odasında kadınlar için daha büyük zorluklara neden oluyor.

Hollywood'un Gerçekçi Olmayan Tasvirleri Kadınların Cinsel Hayatını Nasıl Zarar Vermektedir?
Richard Gere (solda) ve Julia Roberts (sağda) “Güzel Kadın”. Buena Vista'dan Resimler Resim

Olabildiğince ilginç olduğu gibi, ekrandaki seks sahneleri kadınların cinsel karşılaşmaları konusunda güvensiz hissetmelerine neden oluyor, çünkü çoğunlukla gerçek dışı.

 

50 Film Analiz Edildi ve 2000 Kadının Görüşleri Alındı

Ne kadar gerçekçi olmadıklarına dair bir fikir edinmek için , İngiltere'deki çevrimiçi doktor hizmeti Zava tarafından yapılan bir çalışmada , “Elli Grinin Tonları”, “Hayalet” ve “Güzel Kadın” da dahil olmak üzere ikonik seks sahneleriyle 50 film analiz edildi ve toplandı. 2.000'den fazla kadının görüşleri.

Sonuçlar, cinsiyetin ekranda gösterilme şekli ile gerçekte olanlar arasında çok büyük farklılıklar olduğunu göstermektedir. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 66'sı, filmlerde seksle ilgili canlandırmanın bir şekilde ya da çok gerçekçi olmadığını düşündüğünü söyledi.

“Hollywood çekiciliği, beden imajı söz konusu olduğunda kadınların güvensizliklerine olası birçok katkıdan biri. Gerçekçi olmayan vücut türlerinden yaş çeşitliliği eksikliğine kadar, filmlerde seks yapmayı seven kadınların gösterimi genellikle kadınların güvensizliğine de katkıda bulunabilecek kapsayıcılık işaretini özlüyor, ”şeklinde konuştu.

 

Basford, filmlerin genellikle en yoğun aşk sahnelerini gerçekleştiren genç, güzel aktrisler gösterdiğini de ekliyor.

“Saç, tam yüze makyaj ve uygun egzotik iç çamaşırlarıyla mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş. Bununla birlikte, kadınların çoğunun, ilişki sırasında göründüğü gibi olmadığına karar vermeleri muhtemeldir. Yine, bu, zaten 'baskı yapma' baskısı ile karşı karşıya kalan kadınlar için güvensizlik duygularını tetikleyebilir ”dedi.

Çalışmanın en derin bulgularından bazıları için okumaya devam edin.

 

Kadın orgazm yanlış tasvir

Ekranda, her 5 kadından 2'si gerçekte her 5 kişiden 1'e kıyasla doruğa ulaşıyor. Ayrıca, ankete katılan kadınların yaklaşık dörtte biri seks sırasında hiç orgazm olmadıklarını söyledi.

“ @SexWithDrJess Podcast ” ın ev sahibi PhD, Jess O'Reilly, kadınların seks sırasında orgazm olmazsa güvensiz olmadıklarını söylüyor.

“Orgazmınız, kendi değerinizin veya cinsel kapasitenizin bir ölçüsü değildir. Orgazm olmadan seksten zevk alabilir ve eşinizin ihtiyaçlarını karşılamak veya egolarını atmak için doruğa çıkmak zorunda kalmazsınız, ”dedi O'Reilly, Healthline'a.

 

Filmlerde Partnerler Anı Anda Orgazm Oluyor Gerçek Öyle Değil

Aynı senkronizasyonda doruğa ulaşmak için de geçerli. Zava çalışması, analiz edilen filmlerin yüzde 30'unun aynı anda doruğa çıkan çiftleri gösterdiğini bildirirken, veriler bunun böyle olmadığını gösteriyor.

“Erkeklerin yüzde yetmiş yedisi, kadınların sadece yüzde 19'una kıyasla en fazla orgazm olduklarını veya her seferinde cinsel ilişkide bulunduğunu söylüyor. Bu, kadın orgazmını yanlış tanıtıyor ve izleyicileri çoğunluk olmadığında kadınların doruğa çıktığına inanmaya teşvik ediyor ”dedi.

2.000 katılımcıyla yapılan bir başka Zava çalışmasının , kadınların yüzde 68'inin eşleriyle orgazm taklit ettiğini itiraf ettiğini belirtti.

 

Kadınlar Yatak Odasında Baskı Altında Hissediyor

Basford, “Bu, kadınların yatak odasında performans sergilemek için baskı hissettiğini ve potansiyel olarak doruğa ulaşamama konusunda endişelendiğini gösteriyor” dedi.

O'Reilly, eşzamanlı orgazmın gerçek hayatta olduğu gibi filmlerde olduğu kadar yaygın olmadığını belirtti.

“Bunun nedeni, cinsel yanıt döngülerimizin her birinin farklı bir hızda tepki göstermesi ve böylece bir sevgili ile sürekli olarak eşzamanlı olmasının imkansız olması” dedi. “Orgazm, doğal bir refleks ve insanlar arasında ve hatta kendi vücudunda bile önemli ölçüde değişen bir süreçtir. Tıpkı [biz] yiyecekleri sindiremediğimiz, kan pompalayamadığımız veya eşimizle aynı hızda kilo veremediğimiz gibi, orgazm yanıtımızın her seferinde mükemmel şekilde sıralanmasını bekleyemeyiz. ”

 

Filmlerde Doğum Kontrol Yöntemleri Gözardı Ediliyor

Filmler tipik olarak güvenli cinsiyeti, doğum kontrolünü veya prezervatif kullanımını desteklemez.

Çalışmada analiz edilen seks sahnelerinin sadece yüzde 2'si, prezervatif kullanılan ekrandaki karakterleri ima ediyordu.

Ancak, ankete katılanların yüzde 20'si seks sırasında her zaman prezervatif kullandıklarını söylerken, yüzde 32'si doğum kontrol hapları gibi farklı doğum kontrol yöntemlerini kullandıklarını söyledi.

“Popüler şovlarda ve filmlerde seks sahnelerinden daha güvenli seks uygulamalarının ihmal edilmesi aslında bunun olmadığı zaman bunun norm olduğunu göstermektedir. Çoğu zaman, tasvir edilen tek sonuç, planlanmamış hamileliği içerir ve CYBE şakalar ya da damgalanmayı vurgulayarak görülür ”dedi.

Basford, hem Hollywood’un hem de yetişkinlerin sinema endüstrisinin güvenli cinsel ilişkilerin geliştirilmesi ve normalleştirilmesinde daha fazla sorumluluk alması gerektiğini ekledi.

Basford, “Yöneticiler, CYBE'nin yayılmaması ve istenmeyen gebeliklerin oluşmaması için kontraseptiflerin gösterilmesini ve kullanılmasını teşvik etmelidir” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Trusted Source“30'dan fazla farklı bakteri, virüs ve parazitin cinsel temas yoluyla bulaştığı biliniyor. Bu patojenlerin sekizi, cinsel yolla bulaşan hastalıkların görülme sıklığına bağlıdır. Bu 8 enfeksiyondan 4'ü şu anda tedavi edilebilir: sifiliz, bel soğukluğu, klamidya ve trichomoniasis. ”

 

Vücutta kalan dört virüs şunları içerir:

Hepatit B
herpes simpleks virüsü (HSV veya herpes)
HIV
insan papilloma virüsü (HPV)
Ön sevişme önemsiz gösteriliyor
Filmler ayrıca nadiren ön sevişme gösterir. Aslında, ekrandaki karakterlerin sadece yüzde 27'sinin cinsel ilişkiden önce hoşuna gittiği gösterilmiştir.

 

Bununla birlikte, ankete katılanların yüzde 69'u, seksten önce ön sevişme yaptıklarını söyledi.

“Ön sevişme seks. Her insanın ön sevişme tanımı benzersizdir, ancak çoğu insan ana etkinlikten önce beklentiyi oluşturmayı seviyor, ancak siz sınıflandırıyorsunuz, ”dedi O'Reilly.

Bütün cinsiyetlerin ön sevişme isteğini ve Güvenilir Kaynak çalışması Kadın ve erkeklerin sırasıyla ortalama 18 ve 19 dakikalık ön sevişme istediklerini belirten New Brunswick Üniversitesi tarafından yapılmıştır.

İstenilen ilişki süresi söz konusu olduğunda, erkekler ortalama 18 dakika sürmesini istediğini, kadınlar da 14 dakikada alacağını bildiriyor.

Ek olarak, Zava çalışması gençlerin cinsiyetten önce ön sevişme yapma ihtimalinin daha düşük olduğunu tespit etti. 25 ila 34 yaşındaki katılımcıların sadece yüzde 27'si katılımda bulunduğunu, 55 yaşın üstünde olanların yüzde 57'sinin yaptığını söyledi.