HDP Erbil Saldırganı İle İlgili Açıklama Yaptı/Milletvekilimiz Hedef Gösteriliyor

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan İmzalı açıklamada Kuzey Irak'ın Erbil kentinde bir konsolosluk çalışanının öldürüldüğü olayın failinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ'ın Ağabeyi Mazlum Dağ olduğu açıklanması sonrası bu olay üzerinden Milletvekilimizin linç edilmesi kabul edilemez. Biz parti olarak bu olayın net bir şekilde karşısındayız böyle bir saldırı asla kabul edilemez

HDP Erbil Saldırganı İle İlgili Açıklama Yaptı/Milletvekilimiz Hedef Gösteriliyor
HDP Erbil Saldırganı İle İlgili Açıklama Yaptı/Milletvekilimiz Hedef Gösteriliyor

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan İmzalı açıklamada Kuzey Irak'ın Erbil kentinde bir konsolosluk çalışanının öldürüldüğü olayın failinin HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ'ın Ağabeyi Mazlum Dağ  olduğu açıklanması sonrası bu olay üzerinden Milletvekilimizin linç edilmesi kabul edilemez. Biz parti olarak bu olayın net bir şekilde karşısındayız böyle bir saldırı asla kabul edilemez

HDP, Irak'ın Erbil kentindeki restorana düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi başkenti Erbil'de 17 Temmuz tarihinde Türkiye'nin diplomatik misyon temsilcisine yönelik silahlı saldırıyı sert biçimde kınıyoruz" ifadelerine yer verdi.

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, yaptıkları yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdiler:

 

Saldırıyı Sert Bir Biçimde Kınıyoruz

"Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkenti Erbil'de 17 Temmuz tarihinde Türkiye'nin diplomatik misyon temsilcisine yönelik silahlı saldırıyı sert biçimde kınıyoruz. Yaygınlaştırılan çatışma siyasetinin sivil yaşam alanlarına taşırılmasını, nerede olursa olsun konsolosluk çalışanlarının hedef alınması asla kabul edilemez. Kimden gelirse gelsin, partimiz bu vahim saldırının karşısındadır."

 

Milletvekilimizin Bu Olayın İçine Çekilmesi Asla Kabul Edilemez

"Beklentimiz, bu karanlık ve pek çok soru işaretini barındıran olayın bir an önce ve herhangi bir şüpheye yer bırakılmayacak şekilde aydınlatılması, faillerinin bulunması yönündedir. Öte yandan bu saldırı gerekçe gösterilerek, kardeşinin adı üzerinden bir milletvekilimizin hedef haline getirilmesi de ağır bir provokasyon girişimidir ve asla kabul edilemez. Meselenin buraya vardırılmış olması da bu saldırıya ilişkin kaygı ve kuşkularımızı derinleştirmektedir."

 

HDP Barış ve Çözüm Siyasetinden Asla Vazgeçmeyecektir.

"Bir kez daha vurgulayalım ki, partimiz herhangi bir şiddet olayı ile ilişkilendirilemez. Şiddet, çatışma ve savaşların karşısında barış siyasetimiz, sorunları diyalog ile çözme anlayışımız çok açık ve nettir. Kim hangi hesabı güdüyor olursa olsun, HDP barış ve çözüm siyasetinden asla vazgeçmeyecektir. Bu olay üzerinden hedef alınan, HDP'nin barış siyasetidir. Yapılmak istenen savaş ve şiddetin yaygınlaştırılmasıdır. Bu vesileyle bir kez daha şiddet, çatışma ve savaşın tahribatlarının derinleştirilmemesi ve Ortadoğu coğrafyasında demokratik müzakere arayışlarının güçlendirilmesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz."