Haliliye Belediyesinin Katı Atık Toplama Araç İhalesi İptal Edildi

Geçtiğimiz haftalarda gündeme taşıdığımız ve kamuoyunda tepkilere neden olan Haliliye Belediyesi Katı Atık Toplama araçları ile hizmet araçlarının kiralanması ihalesi gelen tepkiler üzerine incelemeye alındı ve ihale iptal edildi.

Haliliye Belediyesinin Katı Atık Toplama Araç İhalesi İptal Edildi
Haliliye Belediyesinin Katı Atık Toplama Araç İhalesi İptal Edildi

Geçtiğimiz haftalarda gündeme taşıdığımız ve kamuoyunda tepkilere neden olan Haliliye Belediyesi Katı Atık Toplama araçları ile hizmet araçlarının kiralanması ihalesi gelen tepkiler üzerine incelemeye alındı ve ihale iptal edildi

haber merkezimize ulaşan bilgiler doğrultusunda Haliliye Belediyesi tarafından ihaleye çıkarılan ve 89 milyon TL ile sonuçlanan ihale için rekabetin önünü kapattığı ve bu yolla kurumun zarar uğratıldığı yönündeki haberimiz ses getirdi.

Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden yapılan duyuru ile söz konusu ihalenin iptak edildiği bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu ihaleye Türkiye geneli sadece 4 firma katılmış ve iddiaya göre ihaleye katılan 4 firmadan 3'ünün yeterlilik şartları taşımadığı ve bu firmaların ihaleyi alamayacak düzeyde teklif verdiği belirtildi. 

89 Milyona ihale edilen iş ile ilgili görüştüğümüz bazı araç kiralama firmaları yetkilileri "Bu ihalede rekabet ortamı yok denecek kadar az çünkü kurum kiralanacak araçların ihaleye girecek firmanın araçları satın almış ve envanterinde bulundurması şartı koşulmuştu, bu araçları kimse alıp envanterinde bulundurmaz bulunduramaz 
çünkü bazı araçlar gerçekten çok ciddi paralar ile alınabiliyor ihaleyi kaybetme durumunda bu araçlar başka hiç bir işte kullanılamaz ve elden çıkarılması neredeyse imkansız olduğundan firma ciddi oranda zararla karşı karşı kalır bu nedenle kimse bu riski almaz" demişti.

Tüm bu açıklamaların ışıgında olayın haber merkezimiz tarafından haberleştirilerek kamuoyuna duyurulması sonrasında ihalenin yürütmesi durdurulmuş ve incelemeye alınmıştı.
EKAP üzerinden ihalenin iptal edildiği bilgisi paylaşıldı.