Fransa Dizel Araçlara Kısıtlama Getiren Yasayı Onayladı

Son dönemlerde Avrupa ülkeleri hava kalitesini yükseltme ve hava kirliliği ile mücadele kapsamında bir dizi önlemeler alıyor. Bununla birlikte Fransa'nın Paris kentinde alınan bir karar ile 20016 modelin altındaki bütün dizel araçların şehir trafiğine çıkışı yasaklanıyor.

Fransa Dizel Araçlara Kısıtlama Getiren Yasayı Onayladı
Fransa Dizel Araçlara Kısıtlama Getiren Yasayı Onayladı

Son dönemlerde Avrupa ülkeleri hava kalitesini yükseltme ve hava kirliliği ile mücadele kapsamında bir dizi önlemeler alıyor.

Bununla birlikte Fransa'nın Paris kentinde alınan bir karar ile 20016 modelin altındaki bütün dizel araçların şehir trafiğine çıkışı yasaklanıyor.

2017'den beri hava kirliliğine karşı mücadele veren Paris, bugünden itibaren 2006 öncesine kayıtlı olan dizel araçların şehre girişini yasaklıyor. Fransa medyası, bu yasağın 800 bin aracı ilgilendirdiğini, 13 yaşından büyük olan araçların hafta içi günlerde şehir içinde kullanılamayacağını duyurdu.

Yeni yasağa göre, yasağı delen otomobil ve motosikletlere 68, kamyonlara ise 135 Euro para cezası uygulanacak. Hava kirliliğini azaltmayı amaçlayan bu yasakla birlikte, havadaki nitrojen oranının %23 azaltılacağı öngörülüyor.
 

Crit'Air 4 çıkartmasını taşıyan (en fazla kirleten araçları ifade eden) hiçbir araç, Fransa başkentindeki kirliliği azaltmak amacıyla 1 Temmuz 2019'dan itibaren hafta içi Paris'e giremez.  
 
Bu, o tarihten bu yana 13 yaşından büyük (2006) yaştaki hiçbir dizel aracının yanı sıra 1 Temmuz 2004’ten önce kaydedilen motorsikletlerin pazartesiden cumaya 08.00 ve 20.00 saatleri arasında Paris’e girebilecekleri anlamına geliyor.

 

Amaç 2024 Yılına Kadar Dizel Araçların tamamen yasaklanması 

Paris'in kuzeyindeki Seine-Saint-Denis departmanının halkı, Paris'e gitmek isterlerse, bölgedeki Crit'Air 4 etiketli bir aracı kullanan yaklaşık 128.015 araç kullanıcısı ile en çok etkilenecekler. 

Fransa başkentindeki otoritelerin amacı 2024 yılına kadar dizel araçların tamamen yasaklanmasıdır. 

 

Havanın Kalitesi Artıyor Acak Süreci hızlandırmalıyız 

Paris'teki ulaşım müdür yardımcısı Christophe Najdovski, Fransız basınına verdiği demeçte, "Ile-de-France'da havanın kalitesi artıyor, ancak süreci hızlandırmak istiyoruz. Bu halk sağlığı sorunudur." Dedi. 
 
Daha kesin olarak bu kategoriye giren araçlar, şehirden hafta içi 08:00 - 20:00 saatleri arasında yasaklanacak. 
 
Najdovski, "Bunu bu saatler dışında yapabilirler. Yasaklanmak istemiyoruz, yalnızca gün içinde kirleten araçları sınırlamak istiyoruz." 

 

Yasağa Uymayan Küçük Araçlar 68, Büyük Araçlar 135 Avro Ceza Alabilir 

Yeni kuralı çiğnemeniz durumunda, bir araba veya motosiklet kullanıyorsanız 68 € 'ya kadar para cezası ve kamyonlar için 135 €' ya kadar para cezası ödersiniz.
 
Airparif'in sermaye kirliliğini izleyen bir 2018 çalışmasına göre, bu yeni adım azot oksit (NO2) emisyonlarını yüzde 23 oranında azaltacak ve Belediye Binası'na göre bu işlemi yapmadan beş yıl alacaktı.
 
Crit'air etiketleri, özellikle eski kirletici otomobillerin 2017'de en yoğun zamanlarda araç sürmesini engellemek suretiyle kirlilikle mücadelenin bir yolu olarak getirildi. 
 
Herhangi bir araba - yabancı olanlar dahil - bir Crit'air etiketi göstermiyorsa, 68 € 'ya kadar para cezası tehlikesi vardır.
 
Aracın tescil yılı, enerji verimliliği ve araç emisyon miktarına bağlı olarak altı kategori ve renk vardır.
 
Çıkartmalar elektrikli veya Hidrojen araçlar için "yeşil" den, en fazla kirletici araçlar için seviye 5 etiketine kadar uzanır.