Film Sektöründe Yeni Bir Dönem : İnteraktif Film

Netflix dizi ve film şirketinin ortaya çıkardığı interaktif film kısa sürede çok fazla beğenildi ve izlenildi . Önceden çocuklar için yapılan çizgi film kategorisinde interaktif olarak yayınlanan filmlere bir de yetişkinler için Charlie Brooker'ın yapımında Black Mirror Bandersnatch eklenmesiyle bir çok izleyicinin ilgisini çekti.

Film Sektöründe Yeni Bir Dönem : İnteraktif Film
İnteraktif Film

Nedir Bu İnteraktif Film ? 

" İnteraktif " kelime anlamı olarak etkileşimli demek. Peki filmlerde etkileşimli ne olabilir ki ? 

Filmin konusu ilerlerken başrol oyuncusunun siz olduğunu düşünün ve sizin kararlarınızla ilerliyor. Filmin gidişatını siz belirliyorsunuz ve bu şekilde farklı kombinasyon seçimleri ile film alıp başını çok farklı yerlere gidebiliyor . Doğru kararları verdiğinizde , film 40 dakkada bitebilirken , yanlış kararlarınız ile 4 saate kadar uzayabiliyor.

Filmin Kilit Noktalarında  2 Şık Geliyor ve Birini Seçiyoruz 

Seçtiğiniz kararlar ile başrol oyuncusu , kariyer ve itibar sahibi olabilirken yanlış seçimler sizi bataklığa götürüyor. Güzel yanıda burası aslında filmdeki karakteri özümsüyoruz ve kendimizden bir parça katıyoruz . O mutluyken biz de , kahvemizi keyifle yudumlayabiliyoruz. 

 

Korsan Filmlerin de Önüne Geçiyor 

Aslında diğer mecralarda alışkınız , örneğin oyunlarda ama bu mesele değil interaktifliğin işlevi önemli interaktif bir eser ancak böyle bir içerik ve konsept ile insanların beğenisini alabilirdi. 

Bu film türü çıktıktan sonra , olay olmasına rağmen bir çoğumuz bu tür filmi bilmiyoruz.

Film türü , korsan filmleri de engelleyebiliyor çünkü izleyebilmek için yayınlayan firmanın bir yazılıma sahip olması gerekiyor. 

Black Mirror Bandersnatch filmi interaktif bir film olarak bir sürü ödüle adaylıkları olan izlenmeye layık bir film olarak önümüze geliyor