Eyyübiye Belediyesi Gelir Giderini Açıklamayı Neden Bıraktı?

Seçildiği aydan itibaren ilk 3 ay gelir gider tablosunu açıklayarak Eyyübiyelilerin gönlünü kazanan Belediye Başkanı Mehmet Kuş, 3. Aydan sonra gelir gider tablosunu açıklamamaya başladı. Bunun ihmal sonucu mu? Yoksa bir sebepten dolayı mı? Olduğu Bilinmiyor.

Eyyübiye Belediyesi Gelir Giderini Açıklamayı Neden Bıraktı?
Eyyübiye Belediyesi Gelir Gider Tablosu


Eyyübiye Belediyesi 29 Mart seçimleri öncesinde şeffaf belediyecilik anlayışı ile yola çıkacaklarını ve gelir gider tablosunu halka açık yerlerde asarak vatandaşın parasının nereye gittiğine dair açıklık getireceklerini belirtmişti. 

Belediye Başkanı Mehmet Kuş, göreve geldiği 30 Mart’tan son başkanlık koltuğuna oturduğu ilk 3 ay sözünü tutmuş ve gelir gider tablosunu kentin billboardları ve diğer iletişim kanallarını kullanarak belediyenin gelir gider tablosunu açıklamış halktan ve kendisini seçen seçmenden tam not almıştı. 
 Ancak, ilk 3 ay sonrasından geçen yaklaşık 5 ay içinde söz konusu belediye sessizliğe gömüldü, gelir gider tabloları hem sosyal medya hem de diğer mecralarda görülmemeye başlandı. 
Gelir gider tablolarında belediyenin önceki başkan AKP’li Mehmet Ekinci, döneminden kalma 116 Milyon TL’lik borç yeni başkan Mehmet Kuş döneminde az da olsa ödeniyor!  İlçe belediyesi azar azar borç yükünün altından çıkıyor diye beklenti içerisine giren vatandaş, acaba yeni başkan Kuş, döneminde de yeni borçlar edinilmeye başlandı da bu yüzden mi mevcut başkan gelir gider ve borç tablosunu açıklamaktan imtina ediyor soruları sormaya başladı. 

Eyyübiye Belediyesi 30 Mart seçimleri sonrası ilk ay gelir olarak 


9.696.396,78 TL gelir
6.642.608,69 TL Gider belirtmiş
3.053.788,09 TL Bütçe fazlasını borçlara aktarmış 
116 Milyon TL olan toplam borç stoku 
112 Milyon 783 Bin TL’ye düşürdüğünü bildirerek halkı heyecanlandırmış ve sadece bir ayda 3 milyon TL borç ödeyen bir belediye yılda 36 milyon TL 5 yıllık dönemde 180 Milyon TL tasarruf sağlayarak belediyenin borç stokunun neredeyse bir buçuk katı bir gelir elde edilerek hem geçmiş yönetimin borçları ödenmiş hem de fazladan belediyenin kasasına para girmiş olacak ki bu belediye kasasına giren para ilçeye hizmet olarak geri dönecek diye hesaplanırken işler hiç de ilk ay hesaplandığı gibi gitmedi. 
İkinci ay olan Mayıs ayında gelir gider tablosu şu şekilde cereyan etti
8.399.920,82 TL Gelir elde edilirken 
8.147.803,07 TL Gider olarak kaydedildi
252.117 TL bütçe fazlası vererek önceki aya kıyasla çok daha düşük olan bütçe fazlası geçmiş aydan gelen borçlar kapanacak Eyyübiye kendi gelirleri ile hizmet görecek beklentileri törpülenmiş oldu. 
Üçüncü ve gelir gider tablosunun açıklandığı son ay olan Haziran verileri de Mayıs ayının verilerinden çok farklı değildi. 


Haziran ayında belediyenin toplam elde ettiği gelirler 


8.524.953,69 TL toplam gelir elde edilirken
7.823.820,50 TL gider olarak kaydedildi
701 Bin 133 TL bütçe fazlası elde ederek yine ilk ay olan Nisan ayının çok uzağında bir grafik çizerken yine de bütçe fazlası vermesi ve borcun ileri değil geri gitmesi vatandaşlarca sevindirici olarak kabul görüyordu. 

Ancak son olarak Haziran ayında gelir gider tablosunu halk ile paylaşan Eyyübiye Belediyesi o tarihten sonra sessizliğe gömüldü. Bir daha da gelir giderinden bahsetmedi. 

Belediyelerin bütçelerinin yapıldığı bu dönemde dürüstlüğü ile bilinen Belediye Başkanı Mehmet Kuş, yönettiği belediyenin gelir giderini açıklama konusunda neden geri adım attı? Tablolarda çekindiği bir durum mu var? Yoksa çalışanların işgüzarlığı mı? olduğu konusu henüz netlik kazanmış bir durum değil.