Erdoğan'ı Ağırlamaya Hazırlanan Beyaz Saraydan Skandal Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye Saati ile 20:00'de Beyaz Saray'da görüşmeye ABD başkanı Donald Trump ile bir görüşme yapacak. Görüşme öncesi Beyaz Saray'dan bir üst düzey yetkili Türkiye'nin kırmızı çizgi olarak belirttiği PYD ile görüşmeye devam edileceği yönünde bir açıklama geldi.

Erdoğan'ı Ağırlamaya Hazırlanan Beyaz Saraydan Skandal Açıklama
ABD başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Türkiye Saati ile 20:00'de Beyaz Saray'da görüşmeye ABD başkanı Donald Trump ile bir görüşme yapacak. Görüşme öncesi Beyaz Saray'dan bir üst düzey yetkili Türkiye'nin kırmızı çizgi olarak belirttiği PYD ile görüşmeye devam edileceği yönünde bir açıklama geldi.

ABD Başkanı Donald Trump'la Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüşmesine saatler kala, ABD'li üst düzey bir yetkili, terör örgütü YPG ile işbirliğini bitirmek istemediklerini açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın bugün Washington'daki görüşmesine saatler kala ABD yönetiminden üst düzey bir yetkilinin yaptığı açıklamanın zamanlaması dikkat çekti.

 

ABD, PYD/PKK ile İşbirliğimiz Devam Edecek

Reuters haber ajansına konuşan Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili, ana omurgasını terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile işbirliğini bitirmeyi düşünmediklerini açıkladı.

Bugün Türkiye saati ile 20.00'da gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Trump görüşmesinden önce ABD'den gelen bu mesaj, Türkiye'nin "SDG'ye verilen desteğin kesilmesi" yolundaki talebinin hiçe sayıldığı anlamına geliyor.

 

S-400 Sorununun Çözülmesi Gerek

İsmi açıklanmayan üst düzey yetkili, ABD ile Türkiye'nin Rusya'dan alınan S-400 hava savunma sistemleri konusundaki sorununu da çözmesi gerektiğini ifade etti.

 

Ne Olmuştu?

ABD kanadından bu açıklamalar gelirken üstelik görüşmeye saatler kala böyle bir meydan okuma karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın nasıl bir tavır takınacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmazken görüşmenin yapılıp yapılmayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Hatırlanacağı üzere Türkiye, Suriye'nin kuzeyinde PKK/PYD'ye karşı Barış Pınarı Harekatı başlatmış başta ABD olmak üzere bütün Avrupa ülkeleri terör örgütüne arka çıkmış ve Türkiye'ye karşı yaptırım tehditleri ile gündem olmuşlardı.

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 Hava Savunma Sistemleri karşısında net tavır takınmış Türkiye'yi bu alımdan vazgeçirmek için CATSAA yaptırımları ile tehdit etmiş akabinde yaklaşık 18 yıldan bu yana içerisinde olduğumuz ve milyarlarca dolar vererek olgunlaşma düzeyine kadar getirdiğimiz F-35 projesinin dışına çıkarmış parasını verip aldığımız 4 adet F-35 savaş uçağına da el koymuş ve bu uçakları Türkiye'ye vermeyeceğini belirterek bizim alım için anlaştığımız savaş uçaklarını ise Ortadoğunun çıbanı olarak belirlenen terör devleti İsrail'e satma konusunda anlaşmaya varmıştı.


İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler


ABD Temsilciler Meclisinde Ermeni Soykırımı Yasası ve Türkiye'ye Yaptırımlar Kabul Edildi►

Geçtiğimiz günlerde gündeme oturan ABD Temsilciler Meclisinin yasa tasarısı oylamaya sunularak yürürlüğe konuldu. Yasada Ermeni Soykırımı bir yana Türkiye'ye yaptırımları öngören maddeler de bulunuyor.


Suriye'deki Patlamada Şehit olan Uzman Çavuş Memleketine Uğurlandı►

Suriye'nin Kuzeyinde oluşturulan terör koridorunu temizleme için başlatılan Barış Pınarı Harekatında PYD tarafından tuzaklanan El Yapımı Patlayıcının (EYP) infilak ettirilmesi sonucu şehit olan İstihkam Uzman Çavuş Suat Topçu Şanlıurfa'da düzenlenen törenle Memleketi Osmaniye'nin Kadirli ilçesine gönderildi.


El Bağdadi'nin Öldürülmesinin Ardından Yeni IŞİD Lideri Kim►

IŞİD'in 31 Ekim'de yeni "halifesi" olarak ilan ettiği yeni lideri Ebu İbrahim el Haşimi el Kureyşi'nin Hz. Muhammet'in soyundan geldiği, iddia ediliyor.


Rusya ile Beklenen Ortak Devriye Başladı►

Soçi'de varılan mutabakat kapsamında planlanan güvenlik koridoru için ortak devriyelere başlanıldı. Fırat’ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde yapılan ilk devriye Rus askeri birliklerinin iştirakiyle gerçekleştirildi.


Ermeni Soykırımı ve Yaptırım Tasarıları Üzerine ABD Büyükelçisi Dış İşleri Bakanlığına Çağrıldı►

ABD Temsilciler Meclisi aldığı Ermeni Soykırımı ve Türkiye'ye yaptırım yasa tasarıları üzerine ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield’ı Dışişleri Bakanlığı makamına çağırdı.


ABD'de Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı ve Türkiye'ye Yaptırım Yasa Tasarısı Kabul Edildi►

ABD Temsilciler Meclisi tarafından ortaya atılan Ermeni Soykırımı yasa tasarısı komiteden geçerek, tasarı olarak rafa mı kaldırılacak yoksa kabul edilecek mi belli değil. 2000, 2007,2010 yıllarında benzer tasarılar kabul edilmiş. İktidarın Türkiye ile diplomatik ilişkileri sekteye uğramaması için reddedilmişti.