Ekmek Parası İçin Yol Kenarındaki Pamukları Topluyorlar

Türkiye'ye pamuk dağıtımının büyük bir kısmını yapan Şanlıurfa'da kamyonlara pamuk yüklenirken etrafa saçılan pamuklar kimisinin geçim kaynağı hale geldi. Rüzgar veya çeşitli nedenlerle etrafa saçılan pamuklar tek tek çuvallara doldurulup, ihtiyaç sahip ailelerin geliri haline geliyor.

Ekmek Parası İçin Yol Kenarındaki Pamukları Topluyorlar

Pamuk yüklenilen kamyonların rüzgar nedeniyle yola saçtığı pamuklar, kimsinin geçim kaynağı haline gelmiş durumda. Öğrencilerin de bir fiil toplama işlemini yapıp harçlığını çıkarttığı pamuklar ihtiyaç sahiplerinin umudu olmaya devam ediyor.

Yılın 3 ayında düzenli olarak saçılan pamuklar toplanabiliyor.

Kilosu 1 ile 1,5 lira arası değişen kirli pamuğu toplayanlar yol kenarlarına ve çeşitli yerlere kurulan komisyonculara satıyorlar. 

Vatandaş 25, 30 Lira Kazanç Elde Edebiliyor

Pamuk toplayan bir vatandaş günlük olarak 25 veya 30 liraya kadar kazanç elde ettiğini söylüyor. Bu gelir ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar, ek gelir elde edebiliyor.

Ülke Ekonomisine Geri Dönüşüm Olarak Katkı Sağlıyor

Komisyoncular ise pamuk toplanmasının hem dar gelirli vatandaşlar, hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak açısından önem arz ettiğini vurguladılar.


Dikkatiniz Çekebilecek Diğer Haberler


Şanlıurfa'daki Çöp Konteynırları Mikrop Saçıyor

Şanlıurfa'nın merkez ilçelerinde her gün tonlarca çöp toplanarak çöp toplama merkezlerine götürülürken gerek çöp toplama kamyonları olsun gerek çöp konteynırları olsun kokudan yanına yaklaşmak bile mümkün olmuyor.


Çamura Bürünen Lüx İlçe Karaköprü'nün Yolları Vatandaşlar Tarafından Temizlendi

Şanlıurfa'nın lüx ilçesi olarak her platformda anılan Karaköprü şiddetli yağmurun akabinde yolları çamura büründü, Belediye ekiplerinin duyarsız kalmasına sinirlenen bölge halkı kendi sokağını temizledi.


Karaköprü'de Dikilen Yüzlerce Ağaç Heba Oldu

Karaköprü ilçesinde bir kolej tarafından dikilen ağaç ve fidanlar belediyenin gerekli özeni göstermesi sebebiyle kurudu. Yüzlerce ağacın dikildiği yemyeşil alan şimdi toprak yığını haline geldi.


Modern Sulama ile Şanlıurfa’da 2 milyar 230 milyon TL Gelir Tasarrufu Sağlandı


Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.


Şanlıurfa'da Çiftçilerin Pamuk Fiyatlarına İsyanı

Gübrenin iki katına arttığı , hasadın traktörün mazotunu karşılamadığından şikayetçi olan çiftçiler, seçimlerde yüzde 60'ın üzerinde oy alan belediyelere şikayetlerini sandıklarda belli etmeleri lazımken bu geç kalmış sitem neye fayda sağlar muamma.


Şanlıurfa'da Pamuk Biçme Fiyatları Belli Oldu

 Şanlıurfa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Hikmet İpar Başkanlığında Şanlıurfa Ziraat Odası’nda gerçekleştirdiği toplantı ile Pamuk ve mısır biçim ücretleri belirlendi.