Bitfinex Nedir? Nasıl Üye Olunur?, Bitfinex Güvenilir mi?

Bitfinex,2012 yılında Raphael Nicolle tarafından kurulan Hong Kong merkezli bir ticaret platformudur. günlük işlem hacimleri açısından sürekli olarak en iyi borsalar arasında yer almaktadır ve günümüzde faaliyet gösteren en iyi bilinen kripto para birimi işlem platformlarından biridir.

1. Bitfinex'e Yeni Başlayanlar Kılavuzu: Komple İnceleme

1- Bitfinex Temel Özellikler
2- Desteklenen Para Birimleri
3- Bitfinex Kayıt Ve Giriş
4- Bitfinex Para Yatırma
5- Bitfinex Ticaret Yapma
6- Bitfinex Güvenliği
7- Tether Kripto Para Birimi
8- Bitfinex Ücretleri
9- Ticaret Seçenekleri
10-SonuçBitfinex,günlük işlem hacimleri açısından sürekli olarak en iyi borsalar arasında yer almaktadır ve günümüzde faaliyet gösteren en iyi bilinen kripto para birimi işlem platformlarından biridir.Borsa kurumların yanı sıra daha orta ve ileri düzey tüccarlara hitap etmektedir ve çok çeşitli madeni paralar,ticaret eşleşmeleri ve ticaret seçenekleri sunmaktadır.Bitfinex,dünya genelinde tecrübeli kripto para birimi işlemcileri için prömiyer olmayı hedeflemektedir.


Bitfinex Merkezi Hong Kong'da 

Bitfinex,2012 yılında Raphael Nicolle tarafından kurulan Hong Kong merkezli bir ticaret platformudur.Değişim,iFinex,Inc.şirketine aittir ve işletilmektedir ve işlem hacmi ve platformdaki kullanıcı etkinliği açısından çizelgelerin en üstüne çıkmayı başarmıştır. Bitfinex,en büyük kripto para işlem platformlarından biridir ve genellikle dünya çapındaki tüccarlar arasında popülerdir,ancak borsa arkasındaki ekip son zamanlarda ABD müşterilerine hizmet sunmayı bırakıp dünyanın diğer bölgelerinde bulunan kullanıcılarına odaklanmaya karar vermiştir.

Günlük İşlem Hacmi


Borsa şu anda günde yaklaşık 2 milyar dolarlık işlem gerçekleştiriyor ve BTC / USD için yaklaşık 600 milyon dolar değerinde 24 saatlik işlem hacmi kaydediyor.Eşleştirme ve bu toplam pazarın yaklaşık% 6.27 temsil eder.Bu yüksek işlem hacmi,geniş bir madeni para seçimi,düşük ücretler ve kapsamlı bir arayüz kullanarak yatırımcılar için yüksek düzeyde hizmet sunmaya odaklanan borsa arkasındaki ekibin bir sonucudur.Borsa aynı zamanda fiat biriktirmelerine izin veriyor ve platformda aktif yaklaşık 72 pazar çifti ile çeşitli şifrelemeler barındırıyor.Bitfinex ayrıca kurumsal yatırımcıları kendine çekiyor ve tezgah ticaretine göre yüksek değerde bir OTC masası işletiyor.Başarısına rağmen,Bitfinex ayrıca,çok sayıda saldırıya maruz kalmanın ve Tether stabilcoin ile yakından bağlantılı olmanın bir sonucu olarak oldukça fazla tartışmalara yol açtı.

2. Bitfinex Temel Özellikler

Bitfinex Temel Özellikler

İşlevsellik - Bitfinex,hem modern hem de iyi tasarlanmış ancak genellikle daha deneyimli kullanıcılara uygun,sağlam,kapsamlı ve özelleştirilebilir bir platform arayüzü kullanır.Ana gösterge paneli,kullanıcılara bir sayı veya sekme ve farklı seçenekler sunarken, gelişmiş grafik araçları da sunulur.Platform aynı zamanda Trading View tablolarını da içermektedir ve hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından kullanılabilen bir mobil uygulama sunmaktadır.

Güvenlik - Geçtiği bilgisayar hırsızlığı konusundaki geçmiş tecrübesi nedeniyle,Bitfinex güvenliğe öncelik verir ve günümüzün önde gelen borsalarında kullanılan birçok güvenlik tekniğini kullanır.Fonların büyük çoğunluğu,sıcak kripto varlıklarının yaklaşık% 0,5'inin sıcak cüzdanlarda erişilebilir olmasıyla birlikte soğuk depoya yerleştirilmektedir.Site ayrıca,işlemlerin dış etkenlerle durdurulmaması için DDoS korumasına ek olarak veritabanı şifrelemesi ve çoğaltılmasını da kullanıyor.Müşteri hesapları ayrıca, 2FA,PGP şifrelemesi ve hesap etkinliğindeki değişiklikleri izlemek için tasarlanmış bir dizi gelişmiş doğrulama aracı kullanılarak güçlendirilir.

Müşteri Desteği - Kullanıcılara şu anda 24/7 e-posta yoluyla ulaşılabilen bir destek ekibi tarafından sunulmaktadır.Ekip,soruları 12 saat içinde cevaplamayı hedefliyor,ancak yanıtlar çok daha uzun sürebilir.Buna ek olarak,sitede bulunan diğer soru ve cevap sayfalarının yanı sıra en sık karşılaşılan sorunları kapsayan bir bilgi tabanı bölümü vardır.

Ticaret Seçenekleri - Platformda,marj ticareti de dahil olmak üzere bir dizi ticaret seçeneği mevcuttur; çünkü Bitfinex, kullanıcıların eşler arası marj fonlama tesislerini kullanarak 3.3x'e kadar kaldıraç ile işlem yapmasına olanak tanır.Buna ek olarak, trader'lar limit,pazar ve stop emirleri gibi farklı emir tiplerine erişebilirler.İzler dururken,doldururken veya öldürürken,buzdağı, OCO ve yalnızca siparişler de verilebilir.

Yüksek Likidite - Bitfinex BTC / USD işlem piyasasında en üst sıralarda yer almaya devam ediyor ve şu anda günlük işlemlerin yaklaşık% 6'sını oluşturuyor ve 24 saat işlem hacmi yaklaşık 600 milyon dolar değerinde.Platformdaki birleşik işlem faaliyeti, günde yaklaşık 2 milyar dolarlık işlem tutarıdır ve bu yüksek likidite seviyesi,kullanıcılarının platformdaki jetonların fiyat istikrarında güvenle işlem yapmalarına yardımcı olur.

3. Destekler Para Birimleri

Sitede şu an USD,EUR,BTC ve ETH'nin dört temel para birimiyle bağlantılı yaklaşık 72 pazar çifti bulunmaktadır.İki ana kripto para biriminin fiyat alımlarına izin verilmesinin yanı sıra,bir dizi başka para birimi de işlem görebilir ve bunlar arasında Litecoin (LTC),Bitcoin Cash (BCH),Ethereum Classic (ETC),Dash (DASH),Ripple ( XRP),Monero (XMR),EOS (EOS),OmiseGO (OMG),NEO (NEO),Zcash (ZEC) ve 0x(ZRX).

USDT Tether,platformda da bulunurken,Bitfinex kullanıcılarının IOTA (MIOTA) satın almalarına izin veren birkaç borsadan biridir. Bitfinex ekibi sürekli olarak sitede mevcut jeton sayısını arttırmaya çalışıyor ve yeni ilaveler sıklıkla platforma giriyor.Sonuç olarak,borsada mevcut olan her madalyonun genel bir değerlendirmesi hazırdır ve ne eklendiğini görmek için siteyi düzenli olarak kontrol etmek iyi bir fikirdir.

4. Bitfinex Kayıt ve Giriş

Bitfinex Kayıt ve Giriş

Bir hesap oluşturmadan önce,Bitfinex'in arkasındaki ekip yeni kullanıcılara hizmetlerinin daha profesyonel yatırımcılara yönelik olduğunu ve belirli spesifikasyonlarla geldiğini hatırlatmayı sever.Sonuç olarak,görünen ve şartlar ve koşulları kabul eden açılan kutuyu okumak gerekir.Bunlar şu anda 10,000 USD tutarında geçici bir minimum hesap özvarlığı içermektedir ve yeni hesaplar bu miktara ulaşana kadar herhangi bir platform işlevi gerçekleştiremez veya bunları gerçekleştiremez.Ayrıca,para yatırma ve çekme işlemlerine erişim sağlamak için kullanıcıların tamamlanması 6-8 hafta sürebilen bir doğrulama işleminden geçmeyi kabul etmelidir.
Gerekli tüm kutuları işaretledikten sonra,bir hesap oluşturmaya devam edebilirsiniz.

5. Hesabınız Oluşturuluyor

Hesabınız Oluşturuluyor
Bitfinex hesap oluşturma

Kayıt işlemini izleyerek ve kullanıcı adınızı,e-posta adresinizi ve şifrenizi girerek bir hesap açabilirsiniz.Saat diliminize ve benzersiz bir captcha metninize de girmeniz gerekir.

6. Bitfinex Para Yatırma

Bitfinex Para Yatırma
Bitfinex Para Yatırma

Bu yapıldıktan sonra,öncelikle sağ üst köşedeki “Para Yatırma” düğmesini bularak hesabınıza para yatırmaya başlayabilirsiniz.Bu düğmeyi tıkladığınızda para yatırma sayfasına gidersiniz ve burada para yatırmak için Us Doları,Tether veya bir şifreleme listesinden seçim yapabilirsiniz.

7. Bitfinex Ticaret Yapma

Bitfinex Ticaret Yapma

Hesabınıza para yatırıldıktan sonra, 'İşlem Yap' düğmesine tıklayıp tercih ettiğiniz eşleştirmeyi seçmek mümkündür.Buradan, yürütmek istediğiniz siparişin miktarını,fiyatını ve türünü belirleyebilirsiniz.

8. Güvenliği

Güvenliği
Bitfinex güvenliği

Bugün faaliyette olan eski borsalardan biri olan Bitfinex,Mayıs 2015'te gerçekleşen ilk büyük hack ile bir dizi hack yaşadı.Bu durumda,bir bilgisayar korsanı borsa tarafından kontrol edilen sıcak bir cüzdandan 1500 Bitcoin elde edebildi.kaybedilen fonlar borsa tarafından hızla geri ödendi.Bununla birlikte,daha sonra yapılan bir saldırı,bir bilgisayar korsanının platformdaki güvenliği ortadan kaldırabildiği ve o sırada yaklaşık 72 milyon dolar değerinde 119.756 Bitcoin'e erişebildiği için daha sorunlu olduğunu kanıtladı.

Hacker,Bitcoin cüzdan sağlayıcısı Bitgo ile birlikte kullanılan çoklu imza sisteminde Bitfinex'in bir güvenlik açığından yararlandı ve hırsızlığa yanıt olarak,borsa,müşterileri tarafından daha sonraki bir tarihte karşılanacak olan BFX jetonlarını çıkarmayı seçti.Her BFX jetonu 1 dolar değerindeydi ve her yatırımcı tarafından kaybedilen aynı miktarda ödüllendirildi.Belirteçleri çıkarmasından bu yana,Bitfinex hepsini geri aldı ve alımlarını Nisan 2017'de tamamladı .

Bu saldırıların bir sonucu olarak, Bitfinex güvenliğini artırdı ve şu anda müşteri fonlarının% 99,5'i coğrafi olarak birden fazla güvenli yere dağıtılan çok imzalı bir işlev kullanan soğuk bir depolama sisteminde çevrimdışı olarak depolanıyor.

Müşteri hesapları,PGP e-posta şifrelemesine ek olarak 2FA ve U2F kullanılarak korunur.Hesaplar,hesap etkinliğini kapsayan bir dizi gelişmiş doğrulama aracı kullanılarak da izlenir ve güçlendirilir.Bunlar şunları içerir:

Olağandışı aktiviteyi ortaya çıkarmak için kaydedilen giriş verilerinin analizi.
IP adresi değişikliklerini tespit eden ve oturumun ele geçirilmesini önleyen akıllı bir sistemin kullanılması.
Kötü amaçlı bir etkinlik olduğundan şüpheleniyorsanız,oturum açma raporlarını bildiren ve hesabınızı anında dondurmak için bir bağlantı içeren e-posta bildirimleri.
IP adresinize göre hesabınıza erişimi sınırlandırın.
Bitfinex ayrıca saldırıları engellemek için para çekme işlemlerini yakından izlemeyi seçer; platformun güvenlik sistemi şu anda IP adresinden para çekme işlemlerini ve alışılmadık görünen para çekme işlemleri üzerinde el ile incelemeyi tetikleyen diğer davranış kalıplarını izlemektedir.Müşteriler,para çekme işlemlerinin yalnızca belirli bir yere gönderilebilmesini sağlamak için bir adresi beyaz listeye ekleyebilir.Bitfinex ayrıca,kötü amaçlı tarayıcıların zararlı yazılımlarına karşı bağışıklık kazandırma para çekme onayı adımını kullandığını iddia ediyor.

9. Tether Kripto Para Birimi

Bitfinex,Tether (USDT) stabilcoin'i kullanmaktadır ve sitedeki doğrulanmış kullanıcılar,Para Yatırma ve Çekme sayfalarındaki “Kripto Para Birimleri” ve “Banka Havalesi” ile birlikte “Tether” fonlama seçeneğine sahiptir.Tether,Bitcoin blok zincirinde verilen bir şifreleme para birimidir ve her USDT birimi,Tether Limited'in rezervlerinde tutulan ABD Doları ile desteklenmektedir.Her belirteç bir doları temsil eder ve herhangi bir Tether özelliği etkin Bitcoin cüzdanında tutulabilir ( Omni Cüzdan  veya  Tether.to). Tether belirteçleri,Bitfinex'teki diğer belirteçler ve Tether'i destekleyen diğer herhangi bir takas için biriktirilebilir ve alınıp satılabilir.Tether’de tutulan fonlar,özel anahtarı kontrol ettiğiniz herhangi bir Bitcoin cüzdanına da aktarılabilir ve tutulabilir. En önemlisi,USDT ABD Doları'nın fiyatına bağlı ya da “bağlı” ve aşırı oynaklık dönemlerinde tüccarların daha istikrarlı bir şifreleme para birimine geçmelerini sağlayan sabit bir dijital para birimi gibi davranıyor.

Tether,piyasaya sürüldüğünden beri her yerdeki yatırımcılara faydalı olduğunu kanıtlamış olsa da,stabilcoin de artan miktarda dikkat çekmeye başlıyor.Her bir Bağlantının ABD Doları tarafından 1'e 1 desteklendiği ve şu anda dolaşımda yaklaşık 1,65 milyar ABD Doları tutarında USDT olduğu belirtiliyor.Bu büyük miktarın geçerliliği ile ilgili şüpheler,insanların belli kilit personel üyelerini paylaşırken Bitfinex ve Tether arasındaki ilişkiyi incelemesine neden oldu. Bitfinex,Phil Potter'ı ana strateji sorumlusu olarak kullanıyor ve aynı zamanda Tether'de yönetmenlik yaparken,Giancarlo Devasini her iki şirketin de direktörü olarak çalışıyor. Bitfinex,hesaplarının tamamen uygun olduğunu kanıtlamak ve tartışmanın giderilmesine yardımcı olmak için dış denetimden geçme sözü verdi,ancak bu henüz gerçekleşmedi.

10. Bitfinex Takas Ücretleri

Bitfinex'teki ücretler,ücret programlarına göre belirlenir ve son 30 gündeki işlem hacminin yanı sıra yapımcı veya alıcı statüsü ile belirlenir.Yapımcı ücretleri,satın alırken fiyat fiyatının altına ve satış fiyatının üstüne bir sınır siparişi vererek sipariş defterine likidite eklediğinizde ödenir.Müşteriler bunun tersini yaptığında ve sipariş defterinde bulunan bir siparişi doldurarak sipariş defterinden likiditeyi aldığında alıcı ücretleri ödenir.

Üretici ücretleri % 0,1 ile % 0,0 arasında değişirken, alıcı ücretleri% 0,2 ile % 0,1 arasında değişmektedir.Yüksek oranlar,500ka $ 'a varan alım satım hacimlerini kapsarken,müşterilerin en düşük ücret oranlarına hak kazanabilmesi için 30 milyon dolar değerinde işlem biriktirmesi gerekiyor.

Tüm cryptocurrency para yatırma işlemleri ücretsizdir,ancak para çekme işlemleri yapılmaz ve çekmek istediğiniz belirli cryptocurrency değerine bağlı olarak çeşitli ücretler uygulanır.Banka havalesi yoluyla yapılan depozitolar% 0,1 oranında ücretlendirilir.

11. Ticaret Seçenekleri

Ticaret platformu hem orta hem de ileri düzey kullanıcılara uygundur ve çeşitli ticaret seçenekleri sunar.Kaldıraçlı marj işlemine ek olarak,Bitfinex ayrıca aşağıdaki emir türlerini de sunar:

Market
limit
durdurmak
Son durdurma
Doldur veya öldür
Biri diğerini iptal eder (OCO)
Yalnızca sonrası limit sipariş
Gizli sipariş

Borsa işlem hacminin çok yüksek olduğu ve likidite seviyesi yüksek olduğu için,teklif/talep ve sipariş sayısı gerçek zamanlı olarak çözülür ve bu da üyelere sipariş vermek için en iyi zamanı seçme konusunda daha fazla esneklik sağlar.

12. Sonuç

Bitfinex,bugün faaliyette olan en köklü borsalardan biridir ve deneyimli yatırımcılara ve kurumsal yatırımcılara uyarlanmış bir hizmet sunar.Bunun sonucunda borsa,yüksek siparişler ve alım satım seçenekleri sunarken,yüksek USD likiditesine sahiptir ve işlem gören hacimler arasında en büyük BTC borsadır.

Bununla birlikte,Bitfinex bir çok kez tartışmalara yol açmıştır ve çok şeffaf bir şirket değildir,tarihini öğrendikten sonra,bazı potansiyel kullanıcılar borsadaki tüm zararları geri ödemesine rağmen,olabilecekleri güvenlik kaygılarıyla karşı karşıya kalabilirler. 2016 hack.Bitfinex'in arkasındaki ekibin de durumla ilgili mevcut müşteri endişelerini hafifletmek için Tether ile olan ilişkilerini düzeltmeleri gerekiyor.

Bunu akılda tutarak,Bitfinex'i herhangi bir zamanda borsada küçük bir dengede tutmaya çalışan,paralarınızı kendi cüzdanınıza çekeceğinizden ve sitede kullanabileceğiniz tüm güvenlik özelliklerini kullandığınızdan emin olmanızı öneriyoruz. .