Dünyanın En Büyük 8 Yılanı / En Büyük Yılanlar Hangileri?

Dev yılanlar ürkütücü hale gelir, ancak birçok yönden şaşırtıcı dırlar. Bu yaratıkların kendisinden daha büyük hayvanları nasıl yuttuğunu merak edebilirsiniz. Her neyse, hep büyük yılanlar hakkında daha fazla şey bilmek istiyoruz. İşte dünyadaki en büyük 8 canlı yılanın listesi.

1. Boa Yılanı 

Boa Yılanı 
Boa Yılanı Hakkında İlginç Gerçekler, Boa Yılanı Zehirli mi?

Boa Yılanı Hakkında İlginç Gerçekler, Boa Yılanı Zehirli mi?

Boa yılanı, 12-18 fit uzunluğunda ve 45 kg ağırlığa kadar büyüyebilen zehirli olmayan büyük bir yılandır. Tropikal yağmur ormanlarında, savanlarda ve Orta ve Güney Amerika'nın çöl bölgelerinde yaşıyorlar.
Büyük boa yılanları aynı zamanda güzel ciltleriyle de ünlüdür. Vücutları koyu renkli çapraz bantlar ve çizgilerle kahverengi, kırmızı, yeşil veya sarı olabilir.
Adından da anlaşılacağı gibi, ağır gövdeli boa yılanı avını ölümüne zorluyor. Genelde yaban domuzu, geyik, maymun ve kuşları avlarlar.
Boa yılanları mükemmel yüzücüler ağaçlara kolayca tırmanabilirler. Fakat çok nadir olarak suya bakarlar ve yaşamlarının çoğunu ağaçlarda geçirirler.
Bu büyük yılan, gece avcısı ve avı bulmak için ısıya duyarlı çukurlarına güveniyor. Ayrıca avlarının kokusunu dillerini sallayarak da hissedebilirler.

2. Sarı Anakonda 

Sarı Anakonda 
Sarı Anaconda Hakkında İlginç Gerçekler

Sarı anaconda dünyada Anacondas ikinci büyük türüdür. Yetişkin sarı bir anaconda, 10 ila 15 feet arasında bir uzunluğa sahiptir ve 60 kg ağırlığa sahiptir.
Sarı anakondas Güney Amerika'ya özgüdür. Bataklıklarda, bataklıklarda ve nehirlerde yaşarlar. Bu büyük yılan, boa yılanı ailesinin zehirli olmayan bir üyesidir.
Sarı anakondasların siyah noktaları çok çekici sarı tenleri var. Böylece nehirlerin veya bataklıkların bulanık sularında saklanabilirler.
Sarı anacondas kesinlikle yalnız bir yılan ve sadece çiftleşme için bir araya toplanır.
Sarı anacondas pusu avcısı, avın geçmesini bekler ve ani bir saldırı yapar. Avları yakaladıktan sonra, etrafından dolanırlar ve ölüme zorlarlar. Sarı anaconda 

3. Ametist Pitonu / Ametist Yılanı 

Ametist Pitonu / Ametist Yılanı 
Ametist Pitonu Hakkında İlginç Gerçekler

Ametist pitonu hem uzunluk hem de ağırlık bakımından dünyanın en büyük yılanları arasındadır. Bu dev yılanlar, 8,5 metre uzunluğa ve 90 kg ağırlığa kadar ölçmektedir.
Ametist piton da ovma pitonu olarak bilinir. Tropikal yağmur ormanlarında ve Avustralya ve Papua Gine'deki otlaklarda buldular.
Çalı pitonu, Avustralya'nın en büyük zehirsiz, canlı yılanıdır.
Ametist Pitonu sadece geceleri avlanan gece yılanıdır. Bu büyük yılan, avını tespit etmek için çenesinde ısıya duyarlı çukurlara sahiptir. Ametist Pitonu da bir tuzak avcısıdır, avın ulaşabileceği yeri bekler ve ani bir saldırı yapar ve onu daraltırarak öldürür.
Sert piton temel olarak küçük memeliler, kuşlar, yarasalar ve sıçanlar ile beslenir. 

4. Hint Pitonu 

Hint Pitonu 
Hint Pitonu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hint pitonu, Güney Asya'da bulunan büyük ama zehirli olmayan bir yılanıdır. Bu büyük yılan maksimum 6,4 metre uzunluğa ulaşabilir ve 91 kg'a kadar çıkabilir. Yağmur ormanlarında, ormanlık alanlarda, çalılıklarda ve bataklıklarda yaşarlar.
Hint pitonlarının çekici cildi koyu lekelerle sarı, kahverengi veya krem ??renklidir. Bu işaretler Hint pitonlarının farklı geçmişlere karşı kamuflaj yapmalarına yardımcı oluyor.
Hint pitonları ağaçlara kolayca tırmanabiliyor ve aynı zamanda yüzme konusunda da uzmanlar. Bu yılan, ömürlerinin çoğunu karada geçirir.
Tektür olan Hint pitonları yalnızca çiftleşme mevsiminde bir araya gelirler.
Hint pitonları tipik olarak gece avlanırlar. Geceleri avını tespit etmek için alt ve üst çenelerde ısı algılama çukurları vardır. Bundan başka, avını tespit etmek için kimyasal alıcıları da var. Avı yakaladıktan sonra, dev Hint pitonu sıkarak öldürür. Hint pitonları genelde kemirgenler ve diğer küçük memeliler ile beslenir. Ayrıca kuşları ve amfibi hayvanlarınıda yiyorlar.

5. Afrika Kaya Pitonu 

Afrika Kaya Pitonu 
Afrika Kaya Pitonu Hakkında İlginç Gerçekler

Zehirsiz Afrika kaya pitonu Afrika'nın en büyük yılanıdır. Maksimum 7,5 metre uzunluğa ulaşırlar ve 114 kg'a kadar çıkarlar. Bu büyük yılan bataklıklarda, sıcaklık otlaklarında ve Batı ve Orta Afrika'nın tropik ormanlarında yaşar.
Afrika kaya pitonlarının uzun, ağır gövdesi koyu lekeler ve işaretlerle şekillenmiştir. Yaşamayı tercih ettikleri farklı habitatlara karşı mükemmel kamuflaj sağlar.
Diğer pitonlar gibi, Afrika pitonu da avının çevresinde ilk olarak sarılır ve onu daraltarak öldürür. Genelde büyük kemirgenler, antiloplar, maymunlar, domuzlar, monitör kertenkeleleri ve timsahlar avlanırlar. Afrika pitonları antilop veya timsah gibi büyük bir av yedikten sonra bir yıla kadar yaşayabilir.
Afrika kaya pitonları kurak mevsimde hareketsiz hale gelir, bu da zorlu iklimde enerji tasarrufu için metabolik aktivitenin geçici olarak azaltılması anlamına gelir.
Yalnız Afrika kaya pitonları, sadece çiftleşme mevsimi boyunca aynı aileden başka bir yılanla birleşir.

6. Birmanya Pitonu 

Birmanya Pitonu 
Birmanya pitonu, dünyanın en büyük, zehirsiz, canlı yılanıdır.

Birmanya pitonu, dünyanın en büyük, zehirsiz, canlı yılanıdır. 5 m ile 7,6 m arasında bir uzunluğa ve maksimum 137 kg ağırlığa ulaşabilirler. Güneydoğu Asya'nın bataklıklarında, bataklıklarında, ormanlık alanlarda, otlaklarda ve nehir vadilerinde yaşarlar.
Birmanya pitonu aynı zamanda dünyanın en güzel yılanlarından biridir. Vücutları gri, kahverengi, sarımsı kahverengi ve kırmızımsı lekeli ten rengi gibi farklı renklerdedir.
Birmanya pitonları görme güçlüğü çok zayıf. Fakat avlarını tespit etmek için kimyasal alıcıları ve ısıya duyarlı çukurları var. Ayrıca, avın kaçmasını engellemeye yardımcı olan kıvrık dişlere sahiptirler.
Birmanya pitonları avlarını daraltarak öldürürler. Menteşeli çeneler ayrıca Birmanya pitonlarının avı bütünüyle yutmasına izin verdi. Tavşan, sıçan, küçük kuşlar, geyik ve domuz yiyorlar. Büyük bir yemekten sonra, Birmanya pitonları aylarca yiyeceksiz yaşayabilir.

7. Retiküle Pitonu 

Retiküle Pitonu 
Retiküle Pitonu Hakkında İlginç Gerçekler

Maksimum 10 metre uzunluğa ulaşan, retiküle edilmiş piton dünyadaki en uzun yaşayan yılandır. Aynı zamanda dünyadaki bilinen tüm piton türlerinin en büyüğüdür. Bu dev yılan, 135 kg'a kadar kilo alıyor.
Güneydoğu Asya'da yağmur ormanlarında, ormanlık alanlarda veya küçük nehirlerde bulunan retiküle pitonlar. Zehirsiz bir yılandır ve ağırlıklı olarak zeminde bulunur.
Büyük boyut dışında, retiküle edilmiş pitonlar çarpıcı renkleriyle bilinir. Derileri kahverengi, lekeli altın, siyah ve zeytin yeşili gibi farklı renklerdedir. Bu renklenme ve kalıplar ayrıca, retiküle edilmiş kalıbın çeşitli habitatlarda tespit edilmeden kalmasına yardımcı olur.
Retiküle pitonları yalnız yılanlardır ve çok agresifdirler.
Retiküle pitonu gece avlanan yılanlar arasındadır, sadece geceleri av. Maymunlar, fareler, misk, geyik ve domuzları avlarlar. Diğer pitonlar gibi, onlar da solumayı bırakana kadar avı sıkarlar.

8. Yeşil Anakonda 

Yeşil Anakonda 
Yeşil Anakonda Hakkında İlginç Gerçekler

Yeşil anakonda dünyanın en büyük yaşayan yılanı ünvanına sahip, Uzunluğu 6m ila 9 metre arasında büyüyebilir ve retiküle edilmiş pitondan (dünyanın en uzun yılanından) neredeyse iki kat daha ağır olan 250 kg ağırlığa ulaşabilirler.
Yeşil anakonda zehirli değildir ve Güney Amerika’daki bataklıklarda veya nehirlerde bulunur. Dişi anacondas erkeklerden daha büyük olur. Adından da anlaşılacağı gibi siyah lekeler ile çekici zeytin yeşili bir cilde sahiptir.
Yaygın efsanelerin aksine, yeşil anakondalar doğası gereği insan yiyiciler değildir.
Yeşil anakonda aynı zamanda ömürlerinin çoğunu suda geçirdikleri için su boa olarak da bilinir. Su üzerinde inanılmaz bir hızla yüzebilirler.
Yeşil Anakondaların gözleri ve burun delikleri kafalarının üstündedir. Böylece vücudunun çoğu sular altındayken bile görebiliyorlar ve nefes alabiliyorlar.
Yeşil anakonda bir gece yılanıdır. Ancak gün içinde de avlandıklarına inanılıyor. Geceleri avını tespit etmek için ısıya duyarlı çukurlar vardır.
Diğer dev yılanların çoğu gibi, yeşil anakonda da tuzaklar kurabilen avcıdır. Av kendilerine yaklaşana kadar beklerler.Yeşil anakonda avını inanılmaz bir hızla yakalar. Ardından avını boğuncaya ve ölen hayvanı bütünüyle yutuncaya kadar sıkar. Yeşil anakonda'nın yedikleri arasında geyik, tapir, caiman, timsahlar, balıklar ve kaplumbağalar bulunuyor.

 

Dünyanın Zehirsiz Yılanları ►