Diktatörlük Ülkesi Kuzey Kore

Kore yarımadasının tarihinde , yontma taş devrinden bu yana kimler yaşamış , ne olaylar olmuş gelin beraber inceleyelim .

Diktatörlük Ülkesi Kuzey Kore

Kore yarım adası , milattan önce 2000'lere kadar dayanan bir kültür oluşumu ; çeşitli çalkantılı dönemlerden geçmiş ve günümüzde de hala A.B.D ile çekişmeleri ile konuya gelen Kuzey Kore gündemde yerini alıyor. Kuzey Kore'nin Kim Jong-Un yaptığı nükleer gelişmelere başlamadan önce bu yarım adanın tarihinde  neler olmuş hep birlikte bakalım.

Öncelikle arkeolojik araştırmalar Korelilerin bu yarımadada yontma taş devrinden beri bulunduklarını, o dönemde yerleşim sınırlarının Çin anakarasının ve doğu Rusya’nın içlerine kadar uzandığını göstermektedir.

1910-1945 Arası Kore Adası , Japonya himayesi altındaydı . 35 Yıllık Japonya himayesi altında kalması Rusya'nın Kore'ye asker çıkartmasıyla son bulmuştur.

3 Milyon Masum İnsanın Öldüğü : Kore Savaşı

4 Bin yıllık tarihi olan bir yarım ada 1953'de biten Kore Savaşı sonrası ayrılmıştır. Savaşa Türkiye'nin de destek asker gönderdiği Güney Kore , Türkiye'nin yanında A.B.D ve İngiltere'den de yardım almıştı.Kuzey Kore ise Rusya , ve Çin'den yardım alarak ; 1950-1953 döneminlerinde savaşa girdiler. Savaştan yine en çok Koreliler zararlı çıktı. Kore yakılıp yıkıldı ; yaklaşık olarak 3 milyon insan öldü. Bunlardan yaklaşık 36.000'i Amerikan askerinden, 600.000'i Koreli askerlerden ve 500.000'i Çinli askerlerden oluşmaktadır. Savaş iki aynı insanı birbirinden ayırdı . Kültürleri aynı olan Yontma taş devrine kadar uzanan , Kore Yarımadası Halkı bu savaş nedeniyle birbirinden hem ayrıldılar hem de tarih boyunca da birbirleriyle atışmalı dönem yaşayacağı bir yola girmiş oldular.

Kore Savaşı Sonrası Ne Oldu ? 

Savaştan sonra , günümüze kadar gelindiği dönem boyunca Kuzey Kore yasaklarıyla tüm dünyaya kendini duyurmuş , Güney Kore ise teknolojide , sanayide kendisini geliştirmiş ve halen gelişmeye devam ediyor. Kuzey Kore yaptığı nükleer güç gösterileriyle , millete göz dağı vermek isterken aslında kendi kendini öldürüyor. Kuzey Kore'de neler yasakmış bir bakalım.

 • Radyo ve Televizyon 
 • İnternet
 • Yabancı Sigara İçmek
 • Saç Modeli ( Belirlenen , belli başlı saç modelleri dışında herkes istediği gibi saçını kestiremez )
 • Ada Dışına Çıkmak

Görüldüğü gibi ;

böyle yasakları olan bir ülke nasıl gelişir ?

halkını refaha eriştirebilir  ?

insan haklarına saygılı olabilir. ?

 

Yazımızı Kuzey Korenin , son 4 yılda neler yaptıkları hakkında özet bilgilerle sonlandıracağız. 

 • 6 Ocak 2016: Kuzey Kore 4. başarılı yeraltı nükleer denemesini gerçekleştirdi. Silahın hidrojen bombası olduğunu iddia etti.
 • 7 Şubat 2016: Kuzey Kore Uzay Program’ı ikinci başarılı uydu fırlatmasını gerçekleştirdi.
 • 9 Mart 2016: Kim Jong Un, termonükleer savaş başlığının başarı ile küçültüldüğünü belirtti. Bu adımın termonükleer başlığın balistik füzelere sığdırılması için önemli bir adım olduğu belirtilmekte.
 • 23 Nisan 2016: Kuzey Kore ilk başarılı denizaltından ateşlenen balistik füze denemesini gerçekleştirdiğini iddia etti. Bu iddia uzun süre boyunca uluslararası medya tarafından sahte olmakla eleştirildi.
 • 8 Temmuz 2016: ABD ve Güney Kore, yarımadaya THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) sisteminin yerleştirilmesinin planlandığını açıkladı. Bu açıklamaya Çin tarafından sert dille eleştiri yapılarak üstü kapalı bir tehdit gönderildi.
 • 3 Ağustos 2016: Kuzey Kore, Japon karasularına düşen ilk balistik füze denemesini gerçekleştirdi. Japon yetkililer gelişmeyi şiddetle kınayarak önlemleri arttırmaya başladı.
 • 9 Eylül 2016: Kuzey Kore’nin 5. başarılı nükleer denemesi tespit edildi.
 • 3 Şubat 2017: ABD Savunma Bakanı Mattis, Kuzey Kore tarafından yapılacak en ufak nükleer saldırı girişiminin efektif ve karşı konulamaz bir biçimde cevaplanacağını belirtti.
 • 13 Şubat 2017: Kim Jong Un’un üvey kardeşi Malezya’da süikaste uğrayarak hayatını kaybetti. Süikastin kimin tarafından desteklendiği bilinmemekle birlikte, işin içinde Kim Jong Un’un parmağının olabileceği belirtiliyor.
 • Nisan 2017: Karşılıklı tehditler devam ederken ABD açık olarak Kuzey Kore’yi nükleer ve balistik füze programları sebebiyle uyardı. ABD Başkanı Donald Trump askeri seçenek dahil olmak üzere bir çok seçeneğin masada olduğunu belirtti.
 • 1 Mayıs 2017: ABD’nin Güney Kore’ye konuşlandırdığı THAAD sistemi operasyonal kabiliyete ulaştı. Çin bir kez daha sistemin varlığından kaynaklanan endişesini belirtti.