Demokrat Partili Dağ, Emeklilik Sistemi Adaletten Uzaklaşmış Durumda

Demokrat Parti Güneydoğu Bölge Sorumlusu Ömer Faruk Dağ, gündemdeki EYT ve Kademeli emeklilik hakkında açıklamalarda bulundu. Dağ, yaptığı açıklamada; gündemdeki EYT'nin yanı sıra emeklilik sitemindeki adaletsizlik had safhaya çıkmıştır dedi.

Demokrat Partili Dağ, Emeklilik Sistemi Adaletten Uzaklaşmış Durumda
Demokrat Parti Güneydoğu Sorumlusu Ömer Faruk Dağ

Demokrat Parti Güneydoğu Bölge Sorumlusu Ömer Faruk Dağ, gündemdeki EYT ve Kademeli emeklilik hakkında açıklamalarda bulundu. Dağ, yaptığı açıklamada; gündemdeki EYT'nin yanı sıra emeklilik sitemindeki adaletsizlik had safhaya çıkmıştır dedi.

Son dönemlerin en önemli gündem maddelerinden birisi olan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kademeli olarak alacakları maaşlar düşürülen yeni emekli olacaklar hakkında bir açıklama yapan Demokrat Parti (DP) bölge sorumlusu Ömer Faruk Dağ, emeklilerin maaşlarında düşüş yaşanmasının bir izahının olamayacağını emekliye bir simit ve çayın bile çok görüldüğünnü ifade etti. 

 

DP'li Dağ'ın Açıklamalarından Satır Başları

"Son günlerde gündemi meşgul eden yasal yollarda emekliligi hak eden, EYT Haklarına ileveten, gözardi edilen yeni emekli olacaklar için, büyük bir Adaletsizligi gündeme taşımak istiyorum.. 

Asgari ücret üzerinden 2008 yılı Öncesi emekli olan bir kişi,  2.600 TL civarı maaş alırken,
2008 sonrası, emekli olanların alacağı maaş kademeli olarak, düsurulerek, 2019 yılında emekli olmaya hak kazananlar ise, sadece 1050 TL civarı  Maaş almaktadır..

 

Geçmiş yıllarda, Sn. Cumhurbaşkanının yaptığı simit hesabıyla bizde bir hesap yapalım..!

Varsayalım bu emekliler Bodrum'da yani zemin katinda oturmuş olsunlar" enaz 500 TL kira verecek"
2 kişilik aileden oluştuğu hesabı üzerinden Hesaplamayla" 3 Öğün sadece simit yediğini varsayalım 2 kişi x3 simit = 6 simit x 30 gün = 180 smit eder 180 x1.5 tl. = eder 270 TL.
Günlük 3 er çay içseler 3 cay x2 kişi = 6 çay günlük 6×30 gün = 180 çay x1.5 TL. = 270 TL 
Kira 500+ simit 270+ çay 270= etti 1.040 TL.
Bu insanlar" hastalanmayacak, uşumeyecek giyinmeyecek başka birsey yemeyecek elektrik su ve gaz kullanmayacak  nefes dahi alamayacak. Adalet bunun neresinde...!

 

Sosyal Devletiz Diyoruz Ama Aileler Geçinemediği İçin Toplu İntihar Ediyor

Çiftçinin, köylünün, esnafin, emeklinin ve çalışanların hakları ve geçim sikintisiyle birlikte yaşamin zorluğunu göz önünde bulundurmakla birlikte bu sıkıntılardan dolayı Ülkede insanlar ailece toplu intiharlar etmektedir.. 

Bununla ilgili bakanlığın, Hükümetin acizligini itiraf edercesine bulduğu çözüm ise, insanlarin akliyla dalga geçercesine Ülkede siyanur satışını yasaklamasi oldu; bunların ülke yönetim şekli ve hayatî meselelere buldukları çözüm komik olduğu kadar utanç vericidir..

 

Utanılacak diğer baska bir konu ise, TARIM" 

Tarım Ülkesi olduğumuz halde yanlış tarım politikalar yüzünden tarımda bilinçli ve kademeli olarak dışa bağımlı hale getirildik;

Kendi çiftçilerimizi destekleyecegimize aksine üretemeyecek duruma getirilmek isteniyorcasina tüm alacaklarına başina buyruk haşhaşileşmiş dedaşın talebinden dolayi el konulmuş durumda" Tarımın yeniden canlanması ve Ülkenin dışa bagimliliktan kurtulması için, Tarımsal konularda reforumlar yapilarak Acilen çözüm uretilmelidir. 

1 Çiftçilerin kullandığı mozot vergilerden muaf olmalıdır.

2 her bir köye 1 ziraat mühendisi devlet tarafından istihdam edilmelidir.. 

3 Hertürlü İlaçlama ziraat mühendisleri gözetiminde olmali ve devlet tarafından desteklenmelidir.

4 çiftçilerimizin alacakları destekleme ve tüm alacakları acilen ödenmelidir..

5 Çiftçilerimizin hububatını ve tüm haklarını devlet mutlaka güvence altına almalıdır..

Ancak ozaman tarımda yüksek verim ve potansiyeli yakalamış olur ve Ülkemizde dışa bagimliliktan Kurtulmuş olur.." Şeklinde açıklama yaptı