Cumhurbaşkanı YÖK'ün Kararını Veto Etti / Yüzbinlerce Öğrenciyi Etkiliyor

Geçtiğimiz günlerde 2020 planlamasını açıklayan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) artık özel yetenek sınavı ile üniversitelere öğrenci alınmayacağını bütün öğrencilerin merkezi sınav ile üniversitelere gideceğini belirttiği karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vetosuna takıldı.

Cumhurbaşkanı YÖK'ün Kararını Veto Etti / Yüzbinlerce Öğrenciyi Etkiliyor
Cumhurbaşkanı YÖK'ün Kararını Veto Etti / Yüzbinlerce Öğrenciyi Etkiliyor

Geçtiğimiz günlerde 2020 planlamasını açıklayan Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) artık özel yetenek sınavı ile üniversitelere öğrenci alınmayacağını bütün öğrencilerin merkezi sınav ile üniversitelere gideceğini belirttiği karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vetosuna takıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurumu'nun (YÖK) 128 eğitim programından 14'ü için aldığı 'özel yetenek sınavı yerine merkezi sınavla öğrenci alınması' kararına itiraz etti. Erdoğan, kendisine sunulan rapora olumsuz görüş bildirdi. Bahsi geçen 14 bölüm, eskisi gibi özel yetenek sınavı ile öğrenci alacak.

Üniversitelerdeki 128 programa öğrenciler özel yetenek sınavı ile alınıyordu. Bunlardan 14'üne ise bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediliyordu. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), geçen ekim ayında, hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan söz konusu 14 programa, 2020'den itibaren sadece merkezi yerleştirme ile öğrenci alınacağını duyurdu.

 

Özel Yetenek Sınavına Hazırlık Yapan öğrenciler YÖK'ün Kararına İtiraz Etti

Üniversitelere bildirilen karara özellikle güzel sanatlar liselerinde okuyan öğrenciler ve veliler itiraz etti. YÖK bu itirazların ardından '2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri' dikkate alarak kararın uygulanmasını bir yıl erteledi. YÖK'ün kararını bir yıl ertelemesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, son yaptığı toplantıda konuya ilişkin görüş, öneri ve izlenimlerini raporlaştırdı.

 

Cumhurbaşkanı Kararı Veto Etti

Kurul, YÖK'ün kararıyla ilgili değerlendirme raporunu ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sundu. Edinilen bilgiye göre raporda, YÖK kararının uygulanması ile ilgili olumsuz görüş bildirildi. Raporda YÖK'ün merkezi yerleştirmeyle öğrenci almasına karar verdiği 14 program ayrıntıları ile yer aldı. Bu programlar arasında çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı bölümleri yer aldı. Raporda, karara karşı çıkmanın nedeni olarak da sanat ve spor ile ilgili bu programların yetenek ile ilgili olduğu ve bu nedenle merkezi sınav yerine yetenek sınavı uygulanması gerektiği belirtildi.

 

Özel Yetenek Sınavı Devam Edecek

YÖK kararına göre; beden eğitimi ve spor öğretmenliği, müzik öğretmenliği, resim-iş öğretmenliği başta olmak üzere resim, müzik, bale, piyano, heykel, keman, antrenörlük, baskı sanatları, cam, çalgı eğitimi, çalgı yapımı, opera, kompozisyon ve orkestra şefliği, performans, drama ve oyunculuk, fotoğraf, geleneksel Türk el sanatları, sahne sanatları, sahne tasarımı, seramik, sanat eserleri konservasyonu ve restorasyonu, şan, Türk halk oyunları, yaylı çalgıları kapsayan 114 program özel yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edecek.


İlginizi Çekebilecek Eğitim Haberleri


Ortaokul Öğrencileri TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ve Bilim Sergisi Açtı►

Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesine bağlı Şehit Mustafa Direkli Ortaokulu'nda TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ve sergisi açıldı.


Şanlıurfa'da Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Toplantı Yapıldı►

Şanlıurfa Mevsimlik Gezici Tarım İşçilerini İzleme Kurulu (Şamti) Türkiye'deki Fındık Tarımında En Kötü Biçimlerdeki Çocuk İşçiliğinin Sona Erdirilmesine Yönelik Paydaş Toplantısına Katıldı


Harran Üniversitesi Önemli Bir Sempozyuma Ev Sahipliği Yaptı►

Harran Üniversitesi yenilikçi teknolojiler sempozyumu düzenledi. Sempozyuma teknik ve mühendislik alanlarında önemli görüşmeler yapıldı. Sempozyuma Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Akademik Platform katıldı.