Çiftlik Bankası Davasının Avukatı Sanığın Uruguay'da Ev Hapsinde Olduğunu Açıkladı

Yüzlerce kişinin dolandırılmasına ilişkin 48 sanığın (5’i firari ) yargılandığı Çiftlik Bank davasının görülmesine devam edildi. Mağdurlar, sisteme para yatırdıklarını ve geri alamadıklarını , şikayetçi olduklarını bildirdi.

Çiftlik Bankası Davasının Avukatı Sanığın Uruguay'da Ev Hapsinde Olduğunu Açıkladı

 Yüzlerce kişinin dolandırılmasına ilişkin 48 sanığın (5’i firari )  yargılandığı Çiftlik Bank davasının görülmesine devam edildi. Mağdurlar, sisteme para yatırdıklarını ve geri alamadıklarını , şikayetçi olduklarını bildirdi.

Binlerce kişinin kar vaadiyle dolandırılmasına ilişkin aralarında ‘tosuncuk' lakabıyla tanınan firari sanık Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 48 sanıklı Çiftlik Bank davasının 8. celsesi görüldü. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz 12 sanık ve 11 mağdur ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmada söz alan mağdur Orhan Çabalak, “Özel bir ayakkabı fabrikasında işçi olarak çalışıyorum. Sanıkları şahsi olarak tanımıyorum.

Bu sistemi sosyal medya ve televizyonlardaki reklamlardan öğrendim. 35 bin lira para yatırdım. 4 bin lirasını geri aldım” diyerek şikayetçi olduğunu söyledi. İşsiz olduğunu söyleyen mağdur Mustafa Arslantaş, “Sanıkları tanımıyorum. Çiftlik Bank'ı arkadaşımdan öğrendim. Sisteme 25 bin lira para yatırdım. 8 bin lira geri aldım” dedi.

Mağdurlardan Seybetullah Tutal, Çiftlik Bank isimli sistemi sosyal medyadan öğrendiğini söyleyerek, “18 bin lira para yatırdım, 4 bin lirasını geri aldım. Şikayetçiyim” diye konuştu. Çiftlik Bank'a 60 bin lira yatırdığını söyleyen Serdar Başkan, “Paranın 20 bin lirasını geri aldım” diyerek sanıklardan şikayetçi olduğunu söyledi.

“162 bin lira alacağım var”

Çiftlik Bank'a 100 bin lira civarında para yatırdığını belirten Kezban Gider Sağlık, “Sistemde kaldığım süre içerisinde kazanç sağlayarak bir miktar geri aldım ancak bu aldığım kısmı da sisteme yatırdım. Bu nedenle anapara olarak yatırmış olduğum paradan hiç iade almadım. Kazancımla birlikte 162 bin civarında bir alacağım olmuştur. Şikayetçiyim” dedi. Diğer mağdurlar da söz alarak sisteme belli miktarda para yatırdıklarını ve sanıklardan şikayetçi olduklarını söyledi.

Mahkeme başkanı: “Firari sanığın adresini biliyor musunuz?”

Firari sanık Osman Naim Kaya'nın avukatı, “Müvekkilim Uruguay'da işlediği suçtan dolayı ev hapsindedir. Uluslararası İstinabe ile ifadesinin alınmasını talep ediyoruz” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Yaşar Barutçu, ‘Müvekkilinizin adresini biliyor musunuz?' dedi. Sanık avukatı ise bilmediğini söyledi. Mahkeme başkanı, “Adresi bilmiyorsanız sanığı Uruguay'da nasıl bulacağız?” diye sordu.

Bunun üzerine diğer sanık avukatları da söz alarak müvekkilleri hakkındaki mevcut tedbirlerin ve adli kontrol kararlarının kaldırılmasını istedi.

Talepler reddedildi

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirleri ve banka hesapları, gayrimenkul, araçlar üzerinde bulunan tedbirlerin kaldırılması yönündeki talepleri reddetti. Firari sanıklar Mehmet Aydın, Fatih Aydın, Cengiz Samur, Osman Kaya ve Niyazi Karakoç hakkındaki yakalama kararının devamına hükmeden mahkeme, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.