Birecik'te Esnaf, Kelaynakların Üreme Dönemi Nedeni İle Çalışma Yapılmayan Yolu Protesto Etti

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde aşırı yağışların sebep olduğu heyelanlar nedeni ile trafiğe kapatılan Birecik-Halfeti karayolunun üzerinde bulunan esnaf kapanan yoldan dolayı iş yapamadıklarını belirterek yolun trafiğe açılması için protesto eylemi gerçekleştirdi. Nesli tükenme tehlikesi bulunan Kelaynak kuşlarının üreme dönemine denk geldiği için belediye ve karayolları söz konusu yolda çalışmalara 4 ay ara vermişti.

Birecik'te Esnaf, Kelaynakların Üreme Dönemi Nedeni İle Çalışma Yapılmayan Yolu Protesto Etti
Birecik'te Esnaf, Kelaynakların Üreme Dönemi Nedeni İle Çalışma Yapılmayan Yolu Protesto Etti

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde aşırı yağışların sebep olduğu heyelanlar nedeni ile trafiğe kapatılan Birecik-Halfeti karayolunun üzerinde bulunan esnaf kapanan yoldan dolayı iş yapamadıklarını belirterek yolun trafiğe açılması için protesto eylemi gerçekleştirdi.

Nesli tükenme tehlikesi bulunan Kelaynak kuşlarının üreme dönemine denk geldiği için belediye ve karayolları söz konusu yolda çalışmalara 4 ay ara vermişti.

Şanlıurfa-Gaziantep Yolunda Yol Kapatma Eylemi

Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde, geçen ay heyelan nedeniyle kapanan yolun açılmamasını gerekçe gösteren bir grup esnaf, yol kapatma eylemiyle tepkisini ortaya koydu.

Birecik- Halfeti yolu Saha Mahallesi yakınlarında bir ay önce meydana gelen heyelan nedeniyle yamaçtan düşen kaya parçaları nedeniyle ulaşım aksadı.

Yolun kapanması nedeniyle iş yapamadıklarını iddia eden bir grup esnaf, Kalealtı Caddesi'nde bir araya geldi.

Grup, ellerinde pankart ve dövizlerle belediye binasına kadar slogan atarak yürüdü.

Esnaf Abdurrahman Sarı, grup adına yaptığı açıklamada, heyelan nedeniyle iş yerlerinin bulunduğu caddenin kapandığını aktararak, "Esnaf olarak çok zor durumdayız. Kiralarımızı ödeyemeyecek duruma geldik. Kapanan yol nedeniyle o güzergahtaki köylerden ilçe merkezine gelinemiyor. Yolun bir an önce açılması için yetkililerden yardım bekliyoruz." dedi.

Başkan Mirkelam; Biraz Zaman Verin

Grupla görüşen Birecik Belediye Başkanı Mahmut Mirkelam, konunun takipçisi olduklarını ve yolun kısa zamanda açılacağını belirterek, esnafın biraz daha sabır göstermesini istedi.

Gruptan bazı kişiler Birecik- Nizip kara yolundaki köprüde de ulaşımı aksattı.

Polis ekiplerinin, eylemcilerle görüşmesinin ardından yol yeniden ulaşıma açıldı.