Birecik-Halfeti Yolunun Yapımı Kelaynakların Üreme Dönemi Nedeni ile Durduruldu

Şanlıurfa'nın iki ilçesini bir birine bağlayan Birecik-Halfeti Yolu heyelan sebebi ile trafiğe kapatılmıştı. Vatandaşlar yolun yapılıp trafiğe açılmasını beklerken Kaymakamlık yol yapım çalışmalarının durdurulması talimatı verdi. Sebebi ise herkesi şaşırttı ve bölge halkını sevindirdi, çünkü nesli tükenmekte olan Kelaynak kuşlarının üreme dönemiydi ve yol yapım çalışmaları bu kuşların üremesini olumsuz etkiliyordu

Birecik-Halfeti Yolunun Yapımı Kelaynakların Üreme Dönemi Nedeni ile Durduruldu
Birecik-Halfeti Yolunun Yapımı Kelaynakların Üreme Dönemi Nedeni ile Durduruldu

Şanlıurfa'nın iki ilçesini bir birine bağlayan Birecik-Halfeti Yolu heyelan sebebi ile trafiğe kapatılmıştı.

Vatandaşlar yolun yapılıp trafiğe açılmasını beklerken Kaymakamlık yol yapım çalışmalarının durdurulması talimatı verdi.

Sebebi ise herkesi şaşırttı ve bölge halkını sevindirdi, çünkü nesli tükenmekte olan Kelaynak kuşlarının üreme dönemiydi ve yol yapım çalışmaları bu kuşların üremesini olumsuz etkiliyordu.

Şanlıurfa'nın Birecik İlçesinde Mayıs ayında 2 kez heyelan meydana geldi.

Birecik-Halfeti arasındaki yolda meydana gelen heyelan sonrası Birecik Kaymakamlığının kararı ile yol, trafiğe kapatıldı.

Can kaybının olmadığı heyelanlar sonrasında bölgedeki bazı işyerleri ve evler de boşaltılırken, geride kalan enkazın toparlanması bekleniyordu. 

 

2 Aydır Çalışamalar Durdurulmuş 4 Ay Daha Durdurulacak

Yaklaşık 2 aydır herhangi bir çalışmanın yapılmadığı bölgede çalışmaların yapılmamasının  nedeni yüzleri gülümsetti.  

Belediye ekipleri, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kelaynakların üreme dönemi olduğu için kazı çalışmalarını erteledi. Yolu açmak için kullanılacak dinamitlerin kelaynakların üremesini etkilediği gerekçesiyle, yolun 4 ay daha kapalı olacağı belirtildi. 

Yetkililerin kelaynakların üreme döneminde gösterdiği bu duyarlı davranış ise vatandaşların takdirini topladı.