Bakan Pakdemirli'nin Motoru Yok Dediği Uçaklar Havada Görüntülendi

Geçtiğimiz günlerde İzmir'de çıkan orman yangınlarına neden yangın söndürme uçakları ile müdahale edilmediği yönünde yöneltilen sorulara "6 Tane uçak var üçünün motoru yok üçü de yağ damlatıyor personel bu uçaklara binmeyi reddediyor" şeklindeki açıklamasına karşın bugün THK'ya bağlı yangın söndürme uçakları havalanarak pistin kenarındaki otları suladı.

Bakan Pakdemirli'nin Motoru Yok Dediği Uçaklar Havada Görüntülendi
Bakan Pakdemirli'nin Motoru Yok Dediği Uçaklar Havada Görüntülendi

Geçtiğimiz günlerde İzmir'de çıkan orman yangınlarına neden yangın söndürme uçakları ile müdahale edilmediği yönünde yöneltilen sorulara "6 Tane uçak var üçünün motoru yok üçü de yağ damlatıyor personel bu uçaklara binmeyi reddediyor" şeklindeki açıklamasına karşın bugün THK'ya bağlı yangın söndürme uçakları havalanarak pistin kenarındaki otları suladı.

 

THK Yetkilisi Bakan Pakdemirli'yi Yalanladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, İzmir Karabağlar’daki yangının söndürülmesiyle ilgili açıklamasında, Türk Hava Kurumu’nun (THK) elindeki gece de uçuş yapabilen dev yangın söndürme uçaklarının kullanılmaması hakkında söylediği, “THK’nın uçaklarının üçü arızalı, üçünün de motoru simsiyah, yağ akıtıyor. Orman personelimiz bu uçaklara binmek istemiyor, çünkü emniyetli bulmuyor. 1960 küsur model uçaklar” açıklamasını, THK’dan ismi açıklanmayan bir yetkili, yalanladı.

 

THK, Bakanlık Yangın Söndürme İhalesini Bize Vermediği İçin Uçaklarımız Atıl Durumda Bekliyor

Bianet’in ulaştığı yetkili, ellerinde altı tane CL-215 tipi yangın söndürme uçağı olduğunu fakat bakanlığın söz konusu ihaleyi kendilerine vermediği için bu uçakları şu anda kullanamadıklarını ve atıl şekilde bekletildiğini söyledi.

 

Bakanın Uçaklarda Motor Yok Motor Açıklaması Komik

Bianet’in, THK’da Bakan Pakdemirli’nin belirttiği gibi ‘arızalı uçak’ olup olmadığı sorusuna karşılık yetkili, kurumun ‘THK Teknik’ (THK Teknik Uçak Bakım Hizmetleri A.Ş.) adında bir şirketinin olduğunu ve bu şirketin, kurumun teknik işlerinin yapımı ve bakımı için oluşturulduğunu söyledi.

Haberde, söz konusu yetkilinin iddiaları komik olarak değerlendirdiği belirtilerek, şu sözlerine yer verildi: “Bizim kendi uçaklarımızı tamir edebilme yetimiz var. Zaten Isparta’da ve birkaç yerde daha askeriyenin uçaklarının bakımını biz yapıyoruz.”

 

Yangın Söndürme İhalesi THK'ya Yetersiz Oldukları Gerekçesi İle Verilmemiş

95 yıllık deneyimli bir kurum olduklarını dile getiren yetkili, bakanlığın ihaleyi neden başka bir firmaya verdiğini bilmediğini ifade ederek şöyle dedi: “Sözleşmemiz her sene yenileniyordu. Bu sene yetersiz olduğumuz iddia edilerek yenilenmedi. İhaleyi başka bir firmaya verdiler ama o firmanın elinde yangın söndürme uçağı yok.

 

THK Son Orman Yangınlarına Ücretsiz müdahale Etmek İstedik İzin Verilmedi

Muğla’nın Dalaman ve Fethiye ilçelerinde Temmuz ayında 400 hektar ormanlık alanı yanarken tartışmalar başladı. Bakanlıkla iletişime geçtik, uçaklarımızı hazırladık. Ücretsiz bir şekilde yardım edebileceğimizi, bu ormanların Türkiye’nin milli serveti olduğunu söyledik. Ama bize yardıma gerek olmadığını söylediler. Yetkililer bizden yardım isteseydi yardım etmeye hazırdık.

THK’nun amacı zaten Türk havacılığını geliştirmek. Sportif havacılıktan yangın söndürmeye, hava ambülansından akademik ve pilotaj eğitimlerine, uçak imalatından uçak bakım ve modernizasyonuna kadar birçok alanda çalışma yapıyoruz.

 

Kurum Algı Yönetimi İle Yıpratılmaya Çalışılıyor

95 yıllık bir kurumun isminin medyada kötü lanse edilmesi açıkçası bizim ağırımıza gidiyor. İnsanlar yaşananlardan haberi olmadıkları için bizi suçluyor. Ama kurum bunun üstesinden gelecektir.

Helikopterler bir buçuk ton su taşıyabiliyor ve uçaklardan üç kat daha yavaşlar. Umudumuz odur ki bu yanlıştan dönülür ve biz tekrar ülkemize, dünyayı ayakta tutan bu ormanlara tekrar hizmet ederiz.”

 

Orman Bakanlığının 30 Yılda Söndürme Uçaklarına Ödediği Para 3 Milyar Dolar

Türkiye’deki orman yangınlarına müdahale yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığın’da. Bakanlık yaklaşık 30 yıldır yangınlarla mücadele için yurtdışından helikopter kiralıyor. Bugüne kadar ödenen yaklaşık 3 milyar dolar, kiralama ücreti olarak yurtdışına gidiyor. Bu yıl Tarım ve Orman Bakanlığı’nın açtığı ihale ile toplam 18 helikopter farklı noktalarda konuşlandırıldı. Geçtiğimiz günlerde de bakanlık amfibik uçak yani hem suya hem de karaya inebilen yangın söndürme uçakları için ihale açmıştı. Bu ihaleye Türk Hava Kurumu tek başına girmiş ancak sonrasında ihale iptal edilmişti.

 

THK'nın 9 TSK'nın 6 Yangın Söndürme Uçağı Bulunuyor

Türkiye’de Türk Hava Kurumu’na (THK) ait 9 adet yangın söndürme uçağı bulunuyor. THK’nın 9 uçağından 4’ü kullanım dışı. Bombardier CL 215 tipi 5 uçak ise uçuşa hazır olarak bekliyor. THK’ya göre bunların hepsi uçabilir durumda. Son olarak bu uçaklar 2016 yılının sonunda İsrail’deki yangınlarda görev aldı.

THK dışında ayrıca Türkiye’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait 6 adet yangın söndürme uçağı var. TSK’ya ait C-130 tipi uçakların beşi Türk Hava Kuvvetleri'nin Kayseri'deki ikmal bakım merkezinde yangına müdahale için geliştirilmiş halde tutuluyor.

 

THK ve TSK'nın Yangın Söndürme Uçakları İzmir Orman Yangınlarında Kullanılmadı

THK’ya ait 5 uçak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ‘uçmaya elverişli değiller’ açıklaması üzerine güvenli olmadıkları için İzmir yangınında kullanılmadı. TSK’ya ait 6 adet yangın söndürme uçağı ise gündeme bile gelmedi.

 

THK, 5 Uçağımız Hazır Durumda / Pakdemirli, THK'nın Uçakları Kullanılabilir Değil

THK’ya göre hangarlarda tutulan Bombardier CL 215 tipi 5 uçak da uçmaya ve yangına müdahaleye hazır durumda.
Ancak Bakan Pakdemirli’ye göre durum böyle değil. Pakdemirli’ye göre uçakların sadece 3’ünün motoru var. Bunlar da yağ kaçırıyor. Pilotlar bile bu uçaklara binmek istemiyor.

2006 Yılından Bu Yana TSK'nın Uçakları Yangınlarda Kullanılmıyor

TSK’ya ait 6 adet yangın söndürme uçağının neden kullanılmadığı henüz bilinmiyor. Ancak Sözcü’ye konuşan emekli Hava Tümgeneral Beyazıt Karataş, Hava Kuvvetleri’ndeki yangın uçaklarının da 2006 yılından bu yana kullanılmadığını söylüyor. Karataş “Daha önceden orman yangınları ile mücadele amacıyla kullanılan bazı C-130 ulaştırma uçaklarının yangın söndürmede görevleri sırasında sıcaklık yüzünden kanatlarında oluşan hasarların uçuş emniyeti riski yaratması sonucu 2006 yılından itibaren kullanılmadığı bilinmektedir” yorumunda bulunuyor.

 

THK Uçakları 8 Ay Önce Orman Yangınına Müdahale Etmişti

THK uçakları 2016 yılının sonunda İsrail'de Kudüs dahil, 13 noktada çıkan yangına 3 tane CL-215 yangın söndürme uçağıyla müdahale etmişti. Dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da yangına müdahale eden Türk Hava Kurumu (THK) “Ateş Kuşları” ekibine gösterdikleri büyük başarıdan dolayı teşekkür etmişti. THK uçakları ayırca 22 Ekim 2018’de yani 10 ay kadar önce Muğla Milas’taki orman yangınlarında da görev aldı.

 

Yunanistan'daki Orman Yangını İçin Yangın uçağı Teklifi Yapıldı Ancak Bizim Orman Yangını İçin Uçağımız Yok Denildi

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Yunanistan’da çıkan yangınlar için Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yangın söndürme uçağı teklifinde bulunmuştu. 24 Temmuz 2018 günü konuşan Pakdemirli “İzmir’de yangın söndürme uçakları bekletiliyor. Uçakları geri çekmedik ancak şu an için talep söz konusu değil. Talep gelmesi halinde 45 dakika mesafedeyiz, anında müdahaleye hazırız” demişti.

 

Pakdemirli Yunanistan'a Uçak Teklif Etti Ancak Hangi Uçaklar Olduğu Bilinmiyor

Bakan Pakdemirli Yunanistan’daki orman yangınları ile ilgili yaptığı açıklamada “Türk Hava Kurumu”nu telaffuz etmedi. Yani Bakan’ın Yunanistan’a hangi uçakları önerdiği bilinmiyor. İzmir’de konuşlu olduğunu söylediği uçakların TSK’ya mı THK’ya mı yoksa başka bir kuruma mı ait olduğu gizemini koruyor.

 

THK'nın Elinde 5 Uçak Faal Şekilde Bekliyor

THK cephesi, orman bürokrasisinin Bakan’ı yanlış yönlendirdiği iddiasında. THK yetkililerine göre; THK’daki uçaklardan 5’i faal, 4’ü Ankara’da, biri İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yangınlara müdahale edecek biçimde bekliyor. Ne yağ kaçırıyor, ne eski, ne de bozuk. Hepsinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onaylı uçuşa elverişli olduğuna dair sertifikası var. Bakımları yeni yapıldı, belgeleri alındı.

Olası yangınlarda sadece Tarım ve Orman Bakanlığının kiraladığı helikopterler kullanılmaya devam edecek. THK uçakları ise kullanılmayacak.

İhaleyi Alan Firmanın Elinde Uçak Yok

“Normalde biz yaz sezonunda Orman Genel Müdürlüğü’nün yönlendirmeleri doğrultusunda uçaklarımızı gerekli ve tehlikeli gören yerlere dağıtıyorduk. Böylece yangınlara en kısa sürede müdahale edebiliyorduk. CL-215’ler 6 ton su kapasiteli, amfibyen yani hem karaya hem de suya iniş yapan uçaklardan. 6 ton suyu 20 saniye içerisinde doldurabiliyor. Böylece yangınlara çok hızlı müdahalede bulunabiliyoruz.

“Helikopterler ise bir buçuk ton su taşıyabiliyor ve uçaklardan 3 kat daha yavaşlar. Umudumuz odur ki bu yanlıştan dönülür ve biz tekrar ülkemize, dünyayı ayakta tutan bu ormanlara tekrar hizmet ederiz