Arama Motoru Google Arama Sonuçlarında Manipülasyon Yapıyor mu?

Dünyanın en büyük İnternet arama motoru Google, arama sonuçlarına müdahale ettiği ve birlikte çalıştığı firmaları öne çıkardığı iddia edildi. Özellikle büyük firmalara öncelik tanıdığı iddia edilen dev arama motoru manipülasyon iddiaları ile gündemde.

Arama Motoru Google Arama Sonuçlarında Manipülasyon Yapıyor mu?
Arama Motoru Google Arama Sonuçlarında Manipülasyon Yapıyor mu?

Dünyanın en büyük İnternet arama motoru Google, arama sonuçlarına müdahale ettiği ve birlikte çalıştığı firmaları öne çıkardığı iddia edildi. Özellikle büyük firmalara öncelik tanıdığı iddia edilen dev arama motoru manipülasyon iddiaları ile gündemde.

Arama devi Google'a yönelik antitröst soruşturmaları devam ederken, yeni ortaya çıkan bilgiler Google'ı oldukça zor durumda bırakabilir. Uzmanlar, arama motorunu inceleyerek, arama sonuçlarına beklenenden çok daha fazla müdahale edildiğini ortaya çıkardı.

 

Google Birlikte Çalıştığı Firmalara Öncelik Tanıyor

Yeni yayınlanan raporlara göre Google; Amazon ve eBay gibi büyük şirketleri, arama sonuçlarında daha ön planda tutuyor. Küçük şirketler ise çoğunlukla geri planda kalıyor.

Google, her ne kadar arama sonuçlarına insan müdahalesi yapılmadığını savunsa da uzmanlar, Google'ın birlikte çalıştığı kuruluşlara ayrıcalık tanıdığını söylüyor. Ayrıca raporda, Google mühendislerinin arama sonuçlarını bilerek değiştirdiği de yer alıyor.

 

Google İddiaları Yalanladı

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Google, bütün bu iddiaları yalanlayarak, bu raporların çok yanlış ifadeler içerdiğini ve gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Google'a yönelik sürdürüle nantitröst soruşturmaları ise henüz tamamlanmış değil.

 

Google'da Öne Çıkmak İçin Büyük Paralar harcanıyor

Özellikle internet üzerinden alışveriş yapan ve yine internet üzerinden firma ve ürün tanıtımı yapan bir çok firma Google arama sonuçlarında öne çıkabilmek için büyük çaba harcarken bir çok firma bu konuda profesyonel yardım alarak CEO çalışması adı verilen düzenlemeler ile arama kriterlerinde öne çıkmaya çalışıyor. Bütün bunların yanında ne kadar çalışma yapılırsa yapılsın istediği sonucu alamayan bir çok firma arama sonuçlarında manipülasyon yapıldığı ve haksız rekabete yol açtığı iddiası ile dev arama motorunu mahkemeye vermişti. 

Google ise sık sık öne çıkma ve site kalitesi bakımında öne çıkarma için belirlediği kriterlerinde değişikliğe giderek kafaların karışmasına sebep oluyor. Kimi zaman yazılı materyalleri öne çıkaran Google kimi zaman site altyapısı kalitesini baz alıyor bazen de görselleri öne çıkarmaya başlıyor. 

Bütün bunların firmaların sırtında büyük bir maliyet kamburu olduğunu dile getiren firma yetkilileri söz konusu arama motoruna neyi beğendireceğimizi şaşırdık bugün olmazsa olmaz dediğine 5 ay sonra işe yaramaz muamelesi yapabiliyor sık sık altyapı değişikliği yapmaktan yazılım firmalarına tonla para aktarıyoruz yine de istediğimiz sonucu alma konusunda eksik kalıyoruz bu işe kalıcı bir çözüm bulunması gerek diyerek tepkilerini dile getirdiler.


İlginizi Çekebilecek Diğer Teknoloji Haberleri


21 Yaşındaki Gazantepli Mucit Arabayı Çeşme Suyuyla Çalıştırdı►

Gaziantep'te oto tamirciliği yapan 21 yaşındaki mucit arabanın yarı akaryakıt yarı çeşme suyu ile çalıştıran bir sistem icat etti. Mucit sistemi taktığı 3 araba da sorunsuz çalışırken destek alması halinde bu sistemi yüzde 100 suyla çalışan bir sisteme dönüştürebileceğini belirtti.


Twitter Yılbaşından Sonra Bir Çok Özelliğini Değiştiriyor►

Sosyal medya devi Twitter, 2020 yılından sonra yapacağı bir güncelleme ile bir çok özelliğinde değişikliğe gidiyor. Başta güvenlik ve istenmeyen retweet olmak üzere bir çok alanda yeniliğe gidiyor. Artık siz izin vermedikçe kimse bir sohbette sizden bahsedemeyecek (mention) yapamayacak.


Google, Tartışmalı Saha Araştırması Programını Askıya Aldı►

İnternet arama motoru devi Google, çıkardığı Pixel 4 telefonu ile yüz tanıma fonksiyonunu deneme amaçlı 5 Dolar kaşılığı yaptırdığı saha araştırması gelen tepkiler üzerine askıya alındı.


Yapay Zekanın Her Alanda Etkin Olacağı Yeni Dünya►

Yapay zeka öğrencilerin eğitim seviyesini ölçmede , değerlendirmede artık yeni bir araç konumuna geliyor. Yapay zeka sayesinde öğrencilerin yönelimlerine göre yeteneklerini keşfedilecek ona göre bir rota çizilecek.


Youtube Çocuklara Müstehcen Görüntüler İzletiyor Diye Çocuklar İçin Youtube Açıyor►

Çocukların uygunsuz, müstehcen görüntüler izlemesine 18 yaş sınırı koysa da üyelik açan çocuklar 18 yaşından büyüğümü işaretliyerek kolayca bu görüntülere ulaşabiliyor. Artık Youtube Kids ile ( Youtube Çocuklar) çocuklar için ayrılmış özel bir platform açılıyor.