Amerika Cephesinden S-400 ve F-35 Krizini Derinleştirecek Hamle Geldi

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisinde alınan bir karar gereği Türkiye'nin S-400 Hava Savunma Sistemi alımında geri adım atmaması ve söz konusu silahın F-35 projesi ile birlikte yürüyemeyeceği bahane edilerek Türk pilotların F-35 eğitimlerine son verildiğini açıkladı.

Amerika Cephesinden S-400 ve F-35 Krizini Derinleştirecek Hamle Geldi

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisinde alınan bir karar gereği Türkiye'nin S-400 Hava Savunma Sistemi alımında geri adım atmaması ve söz konusu silahın F-35 projesi ile birlikte yürüyemeyeceği bahane edilerek Türk pilotların F-35 eğitimlerine son verildiğini açıkladı.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın, Türk pilotlarının eğitimlerinin durdurulması dahil Türkiye'nin F-35 programına katılımına ilişkin 31 Temmuz itibariyle atılacak bir dizi adımı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a mektupla iletmişti. ABD 31 Temmuz'u beklemeyerek Türk pilotlara Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde verilen F-35 eğitimin sonlandırdı. ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'nin S-400 alımıyla ilgili yönetime tavsiye niteliğinde olan ve hukuki bir bağlayıcılığı bulunmayan karar tasarısını onayladı. Dışişleri Bakanlığınca, ABD Temsilciler Meclisinin kabul ettiği kararın, iki ülke arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını bildirildi.

Türkiye Savunma Bakanlığına Mektup Gönderilmiş

Geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a gönderdiği mektupta eğitimleri devam eden 42 Türk Hava Kuvvetleri personelinin eğitimleri sonlandırılırken personelin 31 Temmuz itibarıyla üslerden ayrılmasının isteneceği ifade ediliyordu. Mektupta F-35 eğitimi için kasım ayına kadar ABD'ye gitmesi beklenen 34 Hava Kuvvetleri personelinin de seyahatlerinin iptal edileceği bildiriliyordu.


Karar ABD Temsilciler Meclisinde Alındı; Temsilciler Meclisinin Kararları Bağlayıcı Değil

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400'lerle ilgili bir karar tasarısını oyladı. Tasarıda, Türkiye'ye S-400 alma kararının iptali için çağrı yapıldı. Oy birliğiyle alınan kararda, Türkiye'nin S-400 ve F-35'leri birlikte alamayacağı ve birini tercih etmesi gerektiği belirtildi. Türkiye ile tarihi ittifakın vurgulandığı kararda, ABD-Türkiye ortaklığını ve Türkiye'nin NATO'daki rolünü tehlikeye atabilecek Rusya ile askeri bir ilişkiden kaçınılması çağrısı yapıldı. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, "Ulusal güvenlik teknolojimizi Rusya'ya açma riskini alamayız" dedi. Ayrıca, Türkiye'nin Rusya'dan hava sistemi alması durumunda ABD'nin hasımlarıyla yaptırımlar yoluyla mücadele etme yasası kapsamında yaptırımlara maruz kalacağı belirtildi. ABD yönetimine tavsiye niteliğindeki kararın hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Türkiye Karara Sert Tepki Gösterdi

Dışişleri Bakanlığınca, ABD Temsilciler Meclisinin kabul ettiği "ABD-Türkiye ittifakına yönelik endişelerin ifade edilmesi" başlıklı kararın, iki ülke arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığını bildirildi.

Bakanlık tarafından, dün ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen "ABD-Türkiye İttifakına Yönelik Endişelerin İfade Edilmesi" başlıklı karara ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, söz konusu karara ilişkin, "Karar, evvelce de açıkladığımız üzere, Türkiye ile ABD arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır. Kararda Türkiye'nin dış politikası ve yargı sistemi hakkında yer verilen haksız ve temelsiz iddiaların kabul edilmesi asla mümkün değildir." ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'nin her zaman dost ve müttefik ülkeler arasında görüş farklılıklarının giderilmesinin en etkili yolunun diyalog ve ülkelerin egemen kararlarına saygı gösterilmesi olduğunu vurguladığına işaret edilen açıklamada, "Bunun yerine, hiçbir bağlayıcılığı bulunmayan ve karşılıklı güvenin artırılmasına hizmet etmeyen kararların alınması, tehdit ve yaptırım dilinin gündemde tutulmaya devam edilmesi ve birtakım suni miadlar konulması kabul edilemez." değerlendirmesine de yer verildi.

Amerika'nın Milli Savunma Bakanına Gönderdiği Mektup Hakkında Savunma Bakanlığı Açıklama Yaptı

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye'ye S-400'ler konusunda 31 Temmuz'a kadar süre tanıyan ABD'nin gönderdiği mektup konusunda açıklama yayımladı. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre ABD, mektupta çözüm beklentisini dile getirdi.

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a yazdığı mektupta Amerika'da F-35 eğitimi alan Türk pilotların 31 Temmuz'a kadar ayrılacakları ve program kapsamında yeni eğitim verilmeyeceğini bildirdi.


Hem Yaptırımlar İle Vazgeçirecek Hemde Görüşmelere Devam Edilecek

Milli Savunma Bakanlığından mektuba ilişkin açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a bir mektup gönderilmiştir. İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir"


ABD Savunma Bakanlığı Shanahan'ın Akar'a Perşembe günü gönderdiği mektubun içeriğini Cuma günü açıklamıştı. Mektupta, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın alması hâlinde ABD'nin Temmuz ayı sonuna kadar atacağı adımlar belirtilmişti.

Türkiye'nin F-35 programından 31 Temmuz itibarıyla çıkarılmasına kadar uzanan adımlar arasında ABD'de F-35 eğitimi alan Türk pilotların gelecek ay sonunda sınır dışı edilmesi de bulunuyor. İlk adımın ise Belçika'da 12 Haziran'da yapılacak yıllık F-35 CEO'ları toplantısı için Türkiye'ye yapılan davetin geri çekilmesi olacağı bildirildi.

ABD, Türkiyenin S-400'den Vazgeçmemesi halinde F-35 Programından Çıkarılacağını Yineledi

ABD'nin, NATO sistemleriyle uyumlu olmadığı gerekçesiyle karşı çıktığı S-400'lerin satışı, Ankara ile Washington arasında uzun süredir gerginliğe neden oluyor. Washington, Ankara'nın Rusya'dan S-400 alması hâlinde Türkiye'nin F-35 programından çıkarılabileceği, dolayısıyla bu savaş uçaklarını teslim alamayacağı konusunda uyarıda bulunuyordu.

Ancak başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Türk yetkililer S-400'ler konusunda geri adım atılmasının söz konusu olmadığını belirtiyor. Hem Ankara hem de Moskova'dan yapılan açıklamalar, S-400 hava savunma sisteminin Türkiye'ye teslimatının en geç Temmuz ayında gerçekleşeceğine işaret ediyor.

Türkiye'nin de yer aldığı F-35 programı kapsamında şu ana kadar Türk makamlarına ABD'de dört savaş uçağı teslim edildi. Söz konusu F-35'leri kullanacak Türk pilotların ABD'deki eğitimi de devam ediyor. Uçakların ABD topraklarından Türkiye'ye götürülmesinin engellenmesi için Amerikan Kongresi'nde de girişimlerde bulunulmuştu.

Türkiye'nin F-35'leri İsrail İçin mi Verilmiyor?

Geçtiğimiz aylarda bu konu hakkında medyada çıkan bir takım haberler kafa karışıklığının daha da derinleşmesine sebep oluyor. 

İsrail, Türkiye ile ABD arasında S-400 ve F-35 Krizi patlak verdiği günden bu yana hiç bir şekilde müdahil olmayıp dışardan seyretmekle yetinse de perde arkasında ABD'li yetkililer ile bir dizi anlaşmalar yaparak sınırlı sayıda üretimi gerçekleşecek olan ve sadece programa üye ülkelerin bu uçağı verdiği sipariş kadar edinmesini fırsat bilerek Türkiye'nin verilmeyecek olan bütün uçak filosunu almaya hazır olduklarını belirtmişlerdi. 

Şimdi bazı yorumcular ABD'nin işi bu kadar yokuşa sürerek bir şekilde Türkiye'yi projenin dışına itme çabasının Türkiye'nin sipariş ettiği 100 den fazla uçağı İsrail'e verilmesi amacı güdüldüğü şeklinde. 

Bu konu hakkında ABD yada İsrail cephesinden herhangi bir açıklama yapılmazken olayların buraya kadar gelmesinin perde arkasında bu plan yattığı konuşuluyor.