Akp'ye En Çok Oy Veren Harran Çiftçileri Neden İsyan Etti?

Ak Partinin en çok oy oranına sahip Şanlıurfa'nın Harran ilçesinde bulunan pamuk üreticileri geçtiğimiz günlerde pamuk fiyatlarına tepki gösterdi ve yol kapatarak eylem yaptı, Saadet Partisi Şanlıurfa il başkanı basın toplantısı düzenleyerek Harranlıların tepkisinin yerinde olduğunu açıklayarak, ayrıntılarını basın ile paylaştı.

Akp'ye En Çok Oy Veren Harran Çiftçileri Neden İsyan Etti?
Akp'ye En Çok Oy Veren Harran Çiftçileri Neden İsyan Etti?

Türkiye'nin en büyük sulama projesi olan GAP projesinin merkezi konumundaki Şanlıurfa'da tarım ve hayvancılık konularında sıkıntılar gonden güne ayyuka çıkmaya devam edyor. 

Geçtiğimiz haftalarda Harranlı bir grup çiftçi pamuk taban fiyatlarının beklentiyi karşılamaktan çok uzak olduğu ve destekleme oranlarındaki düşüşün bir an önce düzenlenmesini talep ettiler ancak bu talepleri herhangi bir kaşılık bulmamıştır. 

Bu konuları gündemine alan Saadet Partisi Şanlıurfa il Başkanı Mustafa Niyazi Yanmaz, bir basın toplantısı ile pamuk üreticisinin sorunlarını gündeme taşıdı. 

Yanmaz, Seçimlerden önce meydanlarda gezen çiftçiye destek sözü vererek ziyafet sofralarında kuzu çevirmeler yiyenler sıra iş yapmaya geldiğinde ortadan kayboldu ve çiftçiyi kendi haline bırakarak ortadan kayboldular. 

Bugün başta Harranlı çiftçiler olmak üzere iktidara en çok oyu vermiş kesim en çok mağduriyet yaşayan kesim üstelik bu çiftçinin sesine ses olacak bir siyasetçi ortada yok. 

Pamuğun endüstriyel bir bitki olduğunu ve çok stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Yanmaz, her yıl pamuk üretim sahası daha da daralmaktadır 2012 yılında 700 bin hektarın üzerinde olan üretim sahası 2017 yılında 500 bin dolaylarına kadar gerilemiş bu gidişle Şanlıurfa'li çiftçi artık pamuk ekemez duruma gelecektir. Bunun çok önemli sonuçları olacaktır. Zira pamuk sacede bir bitki değil aynı zamanda endüstrinin ham maddesidir. Çırçır fabrikalarından tutun da yem fabrikaları ve yağ fabrikaları için önemli bir hammade kaynağı olan pamuk ithalat nedeni ile büyük bir kriz ile karşı karşıya kalmıştır. 

 

Şanlıurfa'nın Üretimi Kadar Pamuk İthal Ediliyor


Yanmaz açıklamasında "Bugün Şanlıurfa'da üretilen pamuk miktarı ile ABD'den ithat edilen pamuk oranı bir birine yakın, Önümüzdeki yıllarda Şanlurfa pamuk üretimi yapamaz ise "Beyaz Altın"da bile yurt dışına bağımlı olacağız.

Şanlıurfa'da 2018 yılında üretilen pamuk miktarı yaklaşık 1 Milyon ton bu türkiye'nin toplam pamuk üretimin yaklaşık %45'ine tekabül ediyor. 

Yurt dışından başta ABD ve diğer ülkelerden ithal edilen pamuk miktarı 650 bin ton işlenmiş balya pamuk bu rakam yaklaşık olarak 1.5 Milyon tona karşılık gelen bir rakam! Yani diğer bir deyişle Urfa'nın ürettiği pamuk miktarının bir buçuk katı kadar pamuk ithal edilmiş pamuk ithalatının önü kesilmez ve sürdürülebilir bir pamuk üretim politikası izlenmemesi durumunda Şanlıurfa'lı üretici üretimden çekilme durumu ile karşı karşıya kalacak, bu durum geçimini pamuk üretimi üzerinden sağlayan çiftçiyi geri dönülemez bir sorunlar yumağının içerisine çekeçektir. 

Sadece çiftçi değil aynı zamanda endüstride pamuğu hammade olarak kullanan gerek küspe olarak yem üretimi gerek pamuk yağı üretimi yapan yemeklik yağ sanayi gerekse de bölgedeki çırçır ve iplik fabrikaları büyük bir darbe yiyecek ve bu durum zaten çok üst seviyelerde olan işsizliği daha içinden çıkılamaz bir duruma getirecektir." şeklinde açıklama yaptı


Devletin Ziraat ile ilgili Kurumları Ne İş Yapar?

Açıklamalarına Çiftçinin kullandığı ilaçların denetimden geçirilmediği ve çok fazla merdiven altı firmadan gelen ilaçların faydadan çok zarar verdiğini belirten Yanmaz, "Gerek Ziraat Mühendisleri Odası gerek Ziraat Odası ve zirai ilaç, gübre bayilerine yaptığımız ziyaretlerde aldığımız bilgilere fiyatı bir hayli artan gübre ve ilaç sektöründe de ciddi bir başıboşluk ve vurdumduymazlık var! Zira kullanılan bir çok ilaç ya merdiven altı üretim diye tabir edilen denetimden uzak faydadan çok zarar veren ilaçlar kullanılıyor yada kullanılan ilacın tam olarak neye yaradığını bilmeden kulaktan dolma bilgilerle kurumsallık ve profesyonellikten oldukça uzak ilkel yöntemler kullanılıyor. Bu çok ciddi bir kaynak ve toprak israfıdır! ben burada seslenmek istiyorum Tarım il Müdürlüğü ne iş yapar? GAP idaresi ne iş yapar? Denge ve denetim kurumları ne işle meşguller? Yani bu üreticiye bu çiftçiye yön verecek onları doğru yönlendirecek profesyonel bir kadroları yok mu?