AKP'li Ceylanpınar belediyesinin Yolsuzlukları Denetim Raporu İle Ortaya Çıktı

İçişleri Bakanlığı müfettişleri Ceylanpınar Belediyesinde yaptığı araştırmada, Önceki dönem AKP Belediye Başkanı Menderes Atilla döneminde belediyede bir dizi yolsuzluk yapıldığı doğrudan temin, bankamatik memurluğu ve benzer olaylardan belediyeyi trilyonlarca zarara uğrattığı ortaya çıktı.

AKP'li Ceylanpınar belediyesinin Yolsuzlukları Denetim Raporu İle Ortaya Çıktı
AKP'li Ceylanpınar belediyesinin Yolsuzlukları Denetim Raporu İle Ortaya Çıktı

İçişleri Bakanlığı müfettişleri Ceylanpınar Belediyesinde yaptığı araştırmada, Önceki dönem AKP Belediye Başkanı Menderes Atilla döneminde belediyede bir dizi yolsuzluk yapıldığı doğrudan temin, bankamatik memurluğu ve benzer olaylardan belediyeyi trilyonlarca zarara uğrattığı ortaya çıktı.

2019 yerel seçimlerinde yine AK Parti’nin belediye başkanlığını kazandığı Ceylanpınar’da İçişleri Bakanlığının 2019 Denetim Raporu’nda trilyonluk zarar kalem kalem gün yüzüne çıkarıldı.

 

Belediye Başkanı ve Yardımcılarının Çocukları Bile Bankamatik Memuru

Raporda, bir önceki dönem eski AK Parti’li Menderes Atilla’nın belediye başkanlığı yaptığı belediyede gelir, gider tablosu ve insan kaynakları ile ilgili işlemler üzerinde yapılan incelemede kanuna aykırı ve usulsüzlük olduğu görüldü. 

Menderes Atilla’nın kızı, eski ilçe kaymakamının kardeşi, belediye başkan yardımcısının kızı gibi yakın akrabalarını önce özel kalem müdürlüğüne atadığı sonra bu kişi başka birimlerde görevlendirdiği belirtilen raporda, isim isim işe gelmeyenler, bu kişilere yapılan usulsüz ve fazla raporda şöyle yer aldı:

 

Belediye Başkan Yardımcısının Kızı Bankamatik Memuru Çıktı

Gizem Kaykunoğlu’nun Ceylanpınar Belediyesi’nde hiç çalışmadığı, hiç göreve gelmediği ; Gizem K.’nin sözleşmeli ekonomist olarak çalıştığı ancak işe gelmediği dönemde kendisine toplam 103.066,24 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu incelenmiş olup buna ilişkin tespit tutanağı rapora eklenmiştir.

Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Altun’un kızı Özlem Bahar Altun’un Ceylanpınar Beleidyesi’nde özel kalem müdürü ve veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yaptığı sadece 03.04.2019 tarihinden önce hiç işe gelmediği, mesai takip çizelgesinde isminin dahi açılmadığı 23.11.2018-03.04.2019 tarihleri arasında işe geldiğine dair hiçbir kaydının bulunmadığı tespit edilmiş olup, ilgiliye toplam 46.327,63 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu incelenmiş olup buna ilişkin liste rapora eklenmiştir.

Sedat Aydın’ın işe gelmediği günlerde usulsüz ve fazla olarak toplam 99.257.17 TL. ödemede bulunulduğu incelenmiş olup tespit tutanağı rapora eklenmiştir.

İsmail Bali’nin işe gelmediği günlerde usulsüz ve fazla olarak toplam 35.823.47 TL, Hüseyin Karatepe’nin Ceylanpınar belediyesine hiç gelmediği, belediyede kendisinin tanıyan bir personelşin dahi bulunmadığı ilgiliye usulsüz ve fazla olarak toplam olarak 171.350,00 TL ödemede bulunulduğu incelenmiş olup tespit tutanağı rapora eklenmiştir.

 

Başkan Menderes Atillanın Kızı da Bankamatik Memuru

Menders Atillan’nın kızı Tuğçe Atilla’nın özel kalem müdür olarak görev yaptığın 30.06.2015-13.10.2015; mühendis olarak görev yaptığı 13.10.2015-27.03.2019 tarihleri ve veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yaptığı 27.03.2019-29.03.2019 tarihleri arasında hiç işe gelmediği, mesai takip çizelgesinde isminin dahi açılmadığı 23.11.2018-03.04.2019 tarihleri arasında işe geldiğine dair hiçbir kaydının bulunmadığı tespit edilmiş olup, ilgiliye toplam 251.803,91 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu incelenmiş olup konuya ilişlin düzenlenen tespit tutanağı raporda yer almıştır.”

 

Bankamatik Memurlarına Ödenen Maaş Geri İstendi

Raporda tespit edilen tutarların ilgi kişiden yasal faizi ile geri alınması bu mümkün olmaması halinde listede adı geçen harcama yetkilisi, düzenleyen ve muhasebe yetkilisi adına kamu zararının alınması tahsili talep edildi.

 

Naylon Fatura İle Milyonluk Vurgun

Raporda en dikkat çeken ise mal alımı üzerinden yapılan usulsüzlük oldu.

 İncelemelerde bazı taşınır malzemelerin alındığı halde belediyeye hiç gelmediği, faturaların gerçeği yansıtmadığı, alınmamış mal ve hizmet için belediye bütçesinden harcama yapıldığı, ödeme belgelerinde bulunan imzaların sahte olduğu belediye bütçesinden 1.232.983,28 TL usulsüz ve fazla ödemede bulunulduğu, bu duruma Menderes Atilla ve Hüsamettin Etsatıcı’nın sebebiyet verdiği belirtildi.

Raporda akaryatkıttan bilgisayar malzemelerine, çöp kovasından park ve bahçede kullanılacak pek çok malzemede trilyonluk usulsüz alım kalem kalem yazıldı.

Bu ödemelerin ilgili kişilerden tahsili istendi.

 

İhale Açılmadan 11 Milyonluk Mal Alımı Tespit Edildi

Belediyenin açık ihale yerine doğrudan temin ile malzeme aldığı ve bu malzeme alım tutarı ise 11 trilyon olarak rapora geçti.

 

Atilla'nın Akrabalarından Belediyede İş Takibi

Raporda eski başkan Atilla’nın yönetim şekline ilişkin olarak ise  “Atilla döneminde belediye gelir ve alacaklarının takip  ve tahsili, imar iş ve işleri, yatırım hizmetleri konusunda yeterli çabanın gösterilmediği, belediye yönetiminin, belediye başkanının talimatı doğrultusunda  yakın akrabaları olan kişiler eliyle yürütüldüğü bu durumunda ikili yapıya sebep olduğu” ifadeleri yer aldı.

 

Yolsuzluklardan Evlilik Düzenlemeleri de Payını Aldı

2019 yılında Mayıs ayı itibariyle 419 çiftin evlilik işlemlerinin yapıldığı belediyede evlendirme defteri üzerinden yapılan incelemede şaşkınlık yaratan bir gerçek daha ortaya çıktı. Kanun gereği en az 2 kişinin şahitlik etmesi gereken evlilikte tek şahitle nikah kıyıldığı görüldü.

128 sayfalık denetim raporunda trilyonlarca zarar ve usulsüzlük isim isim açıklanıp zararın temini istenirken, söz konusu kişilerle ilgili kamu adına herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı merak konusu oldu.

Kaynak; ajansurfa.com