AKP Seçimle Alamadığı Belediyeleri Kayyumla Alıyor

Türkiye bu sabah uzun zamandan bu yana konuşulmayan kayyum atamaları haberi ile uyandı. AA'nın abonelerine 06.50’da servis ettiği haberde Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerinin başkanlarının görevden alındığı yerine kayyum atandığını belirtti.

AKP Seçimle Alamadığı Belediyeleri Kayyumla Alıyor
Kayyum Olarak Atanan Valinin ilk İşi Erdoğan'ın Resmini Makam Odasına Asmak Oldu

Türkiye bu sabah uzun zamandan bu yana konuşulmayan kayyum atamaları haberi ile uyandı. AA'nın abonelerine 06.50’da servis ettiği haberde Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerinin başkanlarının görevden alındığı yerine kayyum atandığını belirtti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan görevden alındı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Mızraklı, Türk ve Ertan’ın “terör örgütleriyle iltisak-irtibatı olduğu”, “terör örgütlerine destek verdikleri yönünde tespit ve deliller bulunduğu” belirtildi.

Üç belediye başkanının, “haklarındaki adli/idari soruşturma/kovuşturmaların selameti için” Anayasa’nın 127. maddesiyle 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi uyarınca geçici bir tedbir olarak görevlerinden uzaklaştırıldıkları kaydedildi.

 

İçişleri Bakanlığı Görevden Alma ve Kayyum Kararıyla İlgili Açıklaması

“Son yıllarda teröre karşı yürütülen kararlı mücadele sonucunda büyük bir acziyete düşen PKK/KCK terör örgütü ve uzantıları; bazı belediye başkanları aracılığıyla belediyelerin imkânlarını illegal amaçlar için kullanmışlardır.

Anayasa ve kanunlarda görev ve sorumlulukları tanımlanan, Devletin bütünsel organizasyonunun bir parçası ve temel görevi vatandaşların mahalli ve müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak olan bazı belediyeleri terör faaliyetlerinin desteklenmesi için militan kaynağı, mali kaynak ve araç-gerecin temin edildiği lojistik merkezlere dönüştürmeye çalışmışlardır. Hatta bu belediyeleri ülkemizin diğer bölgelerinden ayrı bir yönetim modelinin parçası haline getirmeye çalışarak Anayasamızın 3. maddesinde açıkça tanımlanan, ülkemizin devleti ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne kasteden bir araç olarak kullanmışlardır.

Dünya Basınında Görevden Alma ve Kayyum Kararıyla İlgili Yansımalar

 

Ruters; Türkiye, Kürt Yanlısı Parti Belediye Başkanlarının Yerine Devlet Yetkililerini Atadı Başlığı İle Duyurdu

İngiliz Reuters haber ajansı, Anadolu Ajansı’nın 06.50’da abonelerine servis ettiği gelişmeyi 07.04’te dünyaya duyurdu.

İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasını aktaran Reuters, haberi “Türkiye, Kürt yanlısı parti belediye başkanlarının yerine devlet yetkililerini atadı” ifadesiyle aktardı.

Amerikan Bloomberg yayın kuruluşu ise “Üç ilin belediye başkanları terörizm suçlamasıyla görevden alındı” başlığıyla gelişmeyi okurlarına duyurdu.

Bloomberg, İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasını aktararak, “hepsi Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi’nden olan belediye başkanlarının ‘PKKnın talimatları doğrultusunda hareket etmekle’ suçlandığı” bilgisine yer verildi.

Bloomberg’ün haberinde, 31 Mart seçimlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın yüzde 63, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün yüzde 56, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan’ın ise yüzde 54’le seçildiğine vurgu yapıldı.

 

Görevden Alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BBC Türkçe'ye Açıklamalarda Bulundu

İngiliz BBC, Alman Deutsche Welle, Rus Sputnik ve Fransa merkezli Euronews gibi yayın kuruluşlarının Türkiye masaları da gelişmeleri anbean takip etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, ilk açıklamayı BBC Türkçe’ye yaptı.

 

Adnan Selçuk Mızraklı: Burada çok farklı bir niyet var

Sosyal medyada görevden alındığına ilişkin haberlerin yayılması sonrası BBC Türkçe'ye konuşan Adnan Selçuk Mızraklı, seçmen iradesinin bütün değerlerin üzerinde olduğunu söyledi.

"Burada çok farklı bir niyet var. Bu, Türkiye'deki siyaset ikliminin başka bir yere evriltilmesi, bundan sonraki siyasetin aritmetiğinden tutun ruhuna kadar, Türkiye'deki demokrasi değerlerine kadar, temsili bütün mekanizmalara olan güveni sarsacak bir darbe durumudur" diyen Mızraklı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna sadece görevden alma olarak bakmamak gerek. Orada üç büyük il tarif ediyor. Ama ortaya çıkan durumun gerek parlamento düzeyinde seçilmişler açısından güçlü yansımaları olacak, gerekse de yerellerde seçilmişler açısından ciddi sonuçları olacak.

"Türkiye bundan sonra başka bir Türkiye olarak yoluna devam eder. Artık demokrasi çıtası itibariyle bir kat daha aşağıya düşmüş bir yerden devam eder."

Öte yandan Diyarbakır'da bazı evlere baskınlar yapıldığı ve gözaltına alınanlar arasında Demokratik Bölgeler Partisi MYK üyesi Sevim Biçici ile HDP il yöneticisi Kadir İnanır'ın da olduğu öğrenildi.

 

HDP: İktidarın Zerre Kadar Demokratik Meşruiyeti Kalmamıştır

İçişleri Bakanlığı'nın görevden alma kararları sonrası HDP Merkez Yürütme Kurulu toplandı ve toplantı sonrasında yapılan 'Susmayacağız, durmayacağız..." başlıklı yazılı açıklamada "Bu yeni ve açık bir siyasi darbedir" dendi.

'Kürt halkının siyasi iradesine karşı açık ve düşmanca bir tutum' izlendiğini söyleyen HDP, "Bu iktidarın zerre kadar demokratik meşruiyeti kalmamıştır. Halkın iradesini gasp etmek, seçim sonucunda sandıkta kazanamadıklarını devlet şiddeti, zoru ve hilesi ile gasp etmek bu iktidarın, AKP-MHP ittifakının bir olağanı olmuştur" tepkisini gösterdi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Büyükşehir Belediyesi önünden bir video paylaşarak, "Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ablukaya alınmış ve içeride arama yapılıyor. Emniyet Şube Müdürü'nün Belediye Eş Başkanımızın görevden alındığını sözlü ifade etmesi bu ülkenin adaletinin, hukukunun geldiği yeri işaret ediyor" dedi.

 

CHP Kayyum Atamalarına Sert Tepki Gösterdi / AKP Faşizmi Seçti

 

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel

Son yol ayrımındaki AKP iktidarı yine demokrasiyi değil faşizmi seçti. 

Büyük çoğunlukla halkın tercih ettiği belediye başkanlarını görevden almak iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmasıdır. 

Seçimle gelen artık seçimle gitmiyorsa iktidarı elinde tutan darbecidir faşisttir!

 

CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu

Darbe sadece tankla, topla ve tüfekle yapılmaz.
Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerinin seçilmiş başkanlarının 4. ayda görevden alınarak yerlerine #kayyum atanması hukuka aykırı, halkın seçimle siyasal tercihlerine darbedir.

 

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu

Diyarbakır, Van ve Mardin’de 4,5 ay önce seçilen belediye başkanları görevden alınarak yerlerine Valiler atandı. Gerekçe terör örgütlerine destek vermek. 
Bunun anlamı sadece demokrasinin iptal eğilmesi değil, aynı zamanda halkın meşru siyasetten umudu kesmesinin istenmesidir.

İBB seçimlerini kazanmak İçin terör gerekçesi ile kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaran AKP iktidarının Belediye başkanlarının 4,5 ayda yetör suçlarını tespit edip görevden alması inandırıcı değildir.Bu durumun ülke bütünlüğüne herhangi bir katkısı olmayacaktır.

Yazık, yazıklar olsun, bu kadar bedelden sonra gelinecek yer burası mı olacaktı? Ahmet Türk’ün belediye başkanı seçilmesini içine sindiremeyen bir zihniyetin Türkiye’nin Kürt sorununu çözmek diye bir niyeti olamaz. Bu kafa Kürt ve terör sorununu çözmez, sadece kullanır.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İmamoğlu Twitter hesabıdan yaptığı açıklamada “31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez.” ifadesini kullandı.

İktidar partisi AKP ve ortağı MHP'den herhangi bir açıklama yapılmaz ken her kes Cumhurbaşkanının konu ile ilgili yapacağı açıklamayı merak ediyor.

 

#Diyarbakır #Van #Mardin Belediyelerine Atanan Diğer Kayyum Haberleri 

►HDP'den Kayyum Ataması Açıklaması : “Susmayın, susmak onaylamaktır”
►418 Vatandaş Terör Suçlamasıyla Gözaltına Alındı
►Diyarbakırlı Teyze Oyumuz Zehir Olsun / Oyumu İstiyorum Video