Akar, ABD Mektubuna Cevap Yazarak Yapılanlar Müttefiklik Ruhuna Aykırı Diyecek

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ABD'nin S-400 Hava Savunma Sistemlerinin alınmasının durdurulmasını deklare ettiği mektubuna cevap yazılarak olası bir yaptırım kararının geçmişi uzun yıllara dayanan stratejik ortaklık ve müttefiklik ruhuna aykırı olduğu vurgusu yapılacak.

Akar,  ABD Mektubuna Cevap Yazarak Yapılanlar Müttefiklik Ruhuna Aykırı Diyecek
Akar, ABD Mektubuna Cevap Yazarak Yapılanlar Müttefiklik Ruhuna Aykırı Diyecek

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ABD'nin S-400 Hava Savunma Sistemlerinin alınmasının durdurulmasını deklare ettiği mektubuna cevap yazılarak olası bir yaptırım kararının geçmişi uzun yıllara dayanan stratejik ortaklık ve müttefiklik ruhuna aykırı olduğu vurgusu yapılacak.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'ın S-400 mektubuyla ilgili açıklama yaptı. Akar, "Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını gördük.Gerekli çalışmaları yapıyor, cevabı hazırlıyoruz" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 7'nci Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Savuna Bakanları Üçlü Toplantısı'na katılmak üzere Gebele kentine gitti.

Toplantının yapılacağı Haydar Aliyev Kongre Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine şu yanıtı verdi:

 

Kamuoyunun Hassasiyetle Üzerinde Durduğu Gibi Biz de Hassasiyetle Duruyoruz

"Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili'nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de, üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz."

 

 

Bakan Akar, ABD Savunma bakan Yardımcısı İle Telefonla Görüşeceğim

Temasların devam ettiğini vurgulayan Bakan Akar, şöyle konuştu:

"Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, TSK'nın bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor. Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz."

 

ABD, Türkiye'nin S-400 Alımından Vazgeçmesi İçin İkna Mektubu Göndermişti

ABD bir süredir devam ettirdiği yaptırım baskısını Akar'a gönderilen mektupla resmileştirmişti. Patrick Shanahan, Bakan Akar'ın kendisine 6 Nisan'da gönderdiği mektuba teşekkür ederek başladığı mektubunda Türkiye'nin Rusya'ya S-400 eğitimi alması için personel gönderdiği haberlerinden "hayal kırıklığı" duyduklarını, Türkiye'nin S-400 tedarikine devam etmesi durumunda F-35 savaş uçağı projesinden çıkartılacağını belirtmişti. Türkiye'nin F-35 programına katılımının 31 Temmuz itibarıyla askıya alınmasının planlandığını bildiren Shanahan, 12 Haziran'da yapılacak yıllık F-35 icra kurulu toplantısının da Türkiye'nin katılımı olmaksızın gerçekleştirileceğini söylemişti. Shanahan, "Türkiye'nin S-400 alımından vazgeçme seçeneğinin de halen bulunduğunu" vurgulamıştı.

Mektuba ilişkin açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı "ABD Savunma Bakan Vekili (Patrick) Shanahan tarafından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a bir mektup gönderilmiştir. İki ülke arasındaki savunma ve güvenlik konularını kapsayan söz konusu mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik işbirliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmektedir" ifadeleri kullanmıştı.