ABD Temsilciler Meclisinde Ermeni Soykırımı Yasası ve Türkiye'ye Yaptırımlar Kabul Edildi

Geçtiğimiz günlerde gündeme oturan ABD Temsilciler Meclisinin yasa tasarısı oylamaya sunularak yürürlüğe konuldu. Yasada Ermeni Soykırımı bir yana Türkiye'ye yaptırımları öngören maddeler de bulunuyor.

ABD Temsilciler Meclisinde Ermeni Soykırımı Yasası ve Türkiye'ye Yaptırımlar Kabul Edildi

ABD Temsilciler Meclisi 24 Ekimde yasa tasarısını kabul etmiş. 7 Kasım yani dünleyin tasarı oylamaya sunuldu. 405 oy kabul ederken 11 oy red oyu verdi. 

Türkiye'nin tasarıyı engellemek amacıyla yaptığı lobi faaliyetlerinin ABD Adalet Bakanlığı verilerine göre , lobi şirketlerine sadece 2017 ve 2018’de yaklaşık 18 milyon dolar ödedi. Türkiye’nin lobi faaliyetlerine karşın ABD Temsilciler Meclisi bünyesindeki Türkiye dostluk grubunun 106 üyesinden eşbaşkanları dahil 103’ünün sözde “soykırım” kararını desteklemeleri dikkat çekti.

Harcanılan Paraların Karşılığı Sonuçsuz Kaldı

Yapılan tüm lobi faaliyetlerine karşın sadece 11 red oyu ile tasarı kabuş edilmiş durumda. Harcanılan 18 milyon dolar para heybeye gitti.

ABD'de Kabul Edilen Yasada Neler Var ?

Operasyonla ilişkilendirilen Türk yetkililere ve savunma sektörüyle ilişkilendirilen bankalara yaptırım uygulanacak.

Rusya'dan alınan S-400 Füze Savunma Sistemleri için yaptırım uygulanacak.

Amerikan Silahları Türkiye'ye Satılmayacak.

Operasyona dâhil üst düzey Türk yetkililerinin ABD'ye alınmayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mal varlığına dair rapor hazırlanacak.

Türk ordusu ve savunma sanayine para transferi yapan Türk mali kurumlarına hızla yaptırım uygulanacak.


Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Haberlerimiz


ABD Meclisinde Gündemde Ermeni Soykırımını Kabul Eden Yasa Var

Gündemde ABD'nin Ermeni Soykırımını kabul ettiğine dair haberlerin olmasına karşın henüz bu yasa kabul edilmemiş. Tasarı aşamasında bu hafta oylamaya sunulacağı Temsilciler Meclisi tarafından açıklanmıştır.


ABD YPG Liderini Washington'da Ağırladı

ABD'li Senatörler Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed'i ağırladı. İlham Ahmed, Kürtlerin geri çekilmesinin bir soykırım olduğunu, bu katliamın durdurulması gerektiğini söyledi.


Uluslararası Görüşme Şanlıurfa'da Yapılabilir

120 saatlik sürenin bitimiyle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu sürenin bitiminde çekilme olmazsa harekatın kaldığı yerden devam edeceğini bildirdi. Macron, Merkel, Johnson ile bir Suriye görüşmesi yapılırsa bu görüşme Şanlıurfa, Gaziantep veya İstanbul'da yapılacağını söyledi.


Stratejik Müttefik Yine Tehdit Etti / Gerekirse Askeri Güç Kullanmaktan Çekinmeyeceğiz

Türkiye'de her darbenin ve neredeyse her ekonomik ve sosyal krizin altından bir şekilde paçası görünen ABD buna rağmen yöneticilerimiz tarafından her defasında daha güçlü şekilde stratejik müttefiklik vurgusu yapıldı. ABD'de ise önce mektup ile başlayan hadsiz ve küstah açıklamalar bu defa da daha ileri gidilerek askeri müdahaleyi gündeme getirerek alenen Türkiye'yi tehdit etmekten çekinmedi.


Akçakale'de Bir Eve Roketli Saldırı Gerçekleşti►

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde Fatih Sultan Mehmet Mahallesinde bir eve roketli saldırı gerçekleşti. Pencereye isabet eden roket duvarla birlikte pencereyi yıktı. Roketin etkisiyle 1 kişi yaralandı.