2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Koltuk Korkusu

2018 seçimi sonrası 5 yıllık süre zarfının geçmesinin ardından yapılacak olan seçimle ilgili polemikler başladı. Yapılan geniş kapsamlı anketlerde, Cumhur ittifağının yüzde 50'nin altına düştüğünü göstermesinin ardından Mecliste yüzde 40 sistemi gelmesi istendi.

2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Koltuk Korkusu
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri

2018 seçimi sonrası 5 yıllık süre zarfının geçmesinin ardından yapılacak olan seçimle ilgili polemikler başladı.  Yapılan geniş kapsamlı anketlerde  Cumhur ittifağının %50'nin altına düştüğünü göstermesinin ardından %50+1 yerine %40 sistemi gelmesi istendi.

Tek adam rejiminin ilelebet sürmesi için yapılan çalışmaların son sürat ile devam ettiği günlerde bildiğimiz üzere eski sistemde ( Parlementer sistem) seçilen cumhurbaşkanı tekrar seçilemiyordu. 2018'de yapılan referandum ile Başkanlık sistemine geçmemizin ardından Cumhurbaşkanının tekrar seçilebilme hakkı geldi.

Son seçimlerin ardından, milletin artık gözü açıldı; istanbul , Ankara, Antalya , İzmir ,Muğla , Aydın,  Eskişehir , Mersin , Adana, Tekirdağ seçimlerini kazanan CHP ile birlikte 17 yıllık AKP iktidarlığının sallandığını gördük.

Yapılan anketler ile birlikte, Cumhur ittifakının %50 seviyesinden inerek %47,8'e indi. ORC, Piar, Avrasya, ADA, Potimar ve Saros gibi büyük anket şirketlerinin verileri son dönemde iktidar korkusunun yavaş yavaş arttığını gösteriyor.

Buna mukabil adli tatilin bitmesini ardın yapılan meclis konuşmalarında gündeme gelen yüzde 50+1 ile Cumhurbaşkanı seçilme olayı yüzde 40 ile yapılması istendi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyla ilgili : “İktidarı ile muhalefeti el ele vererek gerçekleştirebiliriz. Milletin onay verdiği şeyi bir daha gündeme getirmek milleti yorar”

Kısacası bu işi halk değil de meclis seçmesi gerektiğini vurguladı , çünkü ne eski halk var ne de eski oy oranları var Mecliste ise çoğunluğun 600 Milletvekili arasında: 350 Cumhur ittifakına ait  olduğu da akla gelirse bu değişiklikte Meclisin seçmesi işlerine gelecek.

Muharrem İnce ise “Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gereken 50+1 kuralını tartışmaya açarak Meclis'e getirebiliriz demek bir daha o oy oranına ulaşamam, oranı düşürelim, yeniden seçilebileyim demektir. Ucube partili Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, Cumhurbaşkanını milletin değil partinin Cumhurbaşkanı konumuna getirmiştir. Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gereken oranı değil bu ucube sistemi değiştirmek Türkiye için daha öncelikli ve önemlidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapmak istediklerini apaçık şekilde açıklamış.