15 Yıl Kadın Sığınma Evinde Kalan Kadının Mektubu

Kadın Sığınma Evinde yaklaşık 15 yıl kalan bir kadının gönderdiği mektup. Ailesinden büyük eziyetler gördükten sonra kadın sığınma evine bir hemşire yardımı ile giden kadının yürek burkan hikayesi. Not; Güvenlik gerekçesi ile bazı isim ve adresler değiştirilmiştir.

15 Yıl Kadın Sığınma Evinde Kalan Kadının Mektubu
15 Yıl Kadın Sığınma Evinde Kalan Kadının Mektubu

Vasiyetimdir; Hikayemi her kese anlatın, her kes bilsin hikayemi! Diye başlıyor.

"Hiç sabah öpülerek uyandırlmadım diyor çocuk
Uyandığımda bir sıcak bardak sütü hep başkalarından duydum,
Yere düştügümde sarılıp birşey oldumu diyenim olmadı,
Çok erken yaşta başladı ev temizliği, kardeşlerimin bakımı, bir aksilik çıktığında ana dediğim kişinin kolumu ısırıp yere çarptığı,
Kardeşimi düşürdüm bir gün sırtımdan
Ben 8 yaşındaydım kardeşim ise 2
Anam önde koşturuyor otübüse yetişmek için,
Babada koş diyor, ama sırtımda kardeşim tam durağa geldim deyince ayağım tökezledi yere düştüm
Ben kız çocuguydum düşürdügüm kardeşim ise erkek,
Anam aldı kardeşimi yerden başladı beni tartaklamaya
Şofür, muavin hepsi koştular aldılar beni anamın elinden,

O gün kız çocugun değersiz, erkek çocugun ne kadar değerli olduğunu anladım, o gün çocuk olduğumu unuttum, anam kendini savunmak için kazık kadar kız bir parça çocuğumu taşıyamıyor?
Dediği sözler halen kulaklarimda çınlıyor.

Benden hariç 6 kardeş en büyükleri ben, kardeşlerimin banyosu, evin temizliği, kardeşlerimin legenler dolusu bezleri hep benden sorumluydu, aslında bana bu sorumluluğu zorla yüklemişlerdi, sürekli aşağılayan bir anam, onun dolduruşuna gelip bana hortumla işkence yapan bir babam vardı!

Pampal pişo tutar dilek tutardım evin avlusunda Allahım benimde annem babam Aysel'in annesi babası gibi sevsin beni, çocukluk işte dilek tutulurken neden gözler kapanırki?

Bir ses, Allah'a yönelttigim dileğimle arama girdi, hamuru yoğurdum sen orda ne yapıyorsun gel pişir bu ekmeği, yapmassan yemesinde!
Bu ses anamdan başkası değil...
Komşu, bu kız ne bilir ekmek pişirmeyi diyince,
Anam birde ona çıkıştı kızını dövmeyen dizini döver
Sen Ayseli okula gönderdinde noldu?
Göz yaşını siliyor çocuk, başına yediği ahtar ağacıyla
Keşke Ölsem diye içinden geçiriyor...
Biliyor ki böyle bir anne, babanın himayesinde Her gün ölücek!...

Sonra büyüyor bu kız 13,14 yaşına geliyor serpiliyor
Ana bu kızı rakipi olarak görüyor, babayla erkek kardeşle arasına kavga mesafe koyuyor, tabak düşse kız suçlanıyor, ana belden aşağı hakaretler küfürler ediyor, kız 17 yaşına geliyor sevdiği bir adam çıkıyor karşısına, ana bunu hissediyor kızıyla rakip olduğu için vermiyor kızı, okutmuyorda, evin hizmetçisi konumunda!...

Baba da onun dolduruşuyla kendi komşunun Şizofreni akıl hastası kardeşine veriyor kızı...
yaşarken ölmek, gelinliği kefen olmak bunun adı işte,

Kız korkuyor bu adamdan hayal görüyor adam ve gerçek sanıyor, defalarca kıza bıçak çekiyor, şişlemeye kalkıyor, kız hamile bu arada ve yine şiddet gördüğü bir gün beyin kanaması geçirip hastaneye kaldırılıyor komsular tarafından.
Bir kızı oluyor, o dönem hastanede staj gören bir hemşire, doğum yapan kadına diyor ki abla hastane polisini çagirıcam ifadende korkmadan gerçeği anlat!...
Kızında senin yaşadıklarını yasamasın.
Hastane odasında zalim ana zulumdar baba ve şizofreni koca beliriyor, kız konuşursam bu hastaneden sağ çıkmam diye korkuyor, şikayetçi olmuyor. 

Hastane polisi hemşireden olayları dinlediginden bu 3 caniyi kapı dışarı ediyor, Evet Yıllarca görülen zulmün işkencenin eziyetin, o gün son günü oluyor, kadın bebeğini alıp devlet korumasına geçiyor,

Kız eğitimde ilk okul mezunu, ilkokul öğretmeniyle yıllar sonra karşılaşıyor, seni affetmiyorum hocam diyor, kolum kırıldı sordun anam yaptı dedim ses etmedin, yetkililere bildirmedin ben çocuktum haklarımı bilmiyordum ama sen büyüktün Ögretmendin yapabilirdin, saclarim kopmuş dayak yemiş şekilde gelirdim okula sorardin bilirdin ama çaba göstermezdin, bütün vücudum morluklar içinde gelirdim, ama ses etmezdin bilirdin susardın! O yüzden helallik isteme ne olur sende onlar kadar suçluydun,

Sonra ayrılır Öğretmeninin yanından. Öğretmen üzgün, pişman, vebalde hissediyor kendini. Koşuyor arkasından, nolur şimdi yardımcı olmama rıza göster, benimle yaşa, eşimden ayrıldıktan sonra yapayalnız kaldım.

Çok ısrar edip kızınıda torunum gibi büyütürüp deyip alır yanına.

Genç kadının tüm eğitim masrafını karşılar hocası, genç kadın ortaokul, lise, üniversite okur kendini çocuk esirgemedeki yavrulara adar.

Anası o sürede vefat etmiştir, genç kadın asla affetmez helallik vermez.

Kardeşleri evlenmiştir çoğuyla iletişim içerisindedir ama genç kadın geçmişten kalan kırgınlikları hep nükseder.

Babayla zaten görüşmüyorladır, görüşüp ne yapacaklar ki?

Genç kadın anlatıyor;

Annemde sadist bir kişilik vardı babam da ayni durumdaydı ama asla tedavi olmaya yanaşmazlardı, oysa bu kadar evladın ahına girmektense hastalığı kabul edip tedavi olmak daha hayırlı olmazmiydı?

Çocukların yüreğine kin ekmeyin nefret biçmeyesiniz

Ne diyor Resulullah (sav)
"Çocuğunuz varsa onunla çocuklaşın"
Efendim ahlak maneviyat içerisinde vicdani degerlerimizle yaşamak dileğiyle,

Mektup bu şekilde son buluyor.